Z badań wynika, że po opublikowaniu nowej wersji większość użytkowników czeka ponad miesiąc na uaktualnienie przeglądarki. Cyberprzestępcy mają więc dużo czasu na wykorzystanie znanych luk w przeglądarkach. Internet Explorer jest najbardziej popularną przeglądarką internetową (37,8% użytkowników), ale zaraz za nią znajduje się Google Chrome (36,5%). Firefox uplasował się na trzecim miejscu z 19,5% użytkowników.
Udział użytkowników posiadających zainstalowaną najnowszą wersję przeglądarki wygląda następująco (stan na sierpień 2012): Internet Explorer – 80,2%; Chrome – 79,2%; Opera – 78,1%; Firefox – 66,1%. Średni czas przejścia do najnowszej wersji przeglądarki: Chrome – 32 dni; Opera – 30 dni; Firefox – 27 dni.
Inne ważne odkrycie dotyczy określonych wersji przeglądarek najczęściej używanych przez klientów Kaspersky Lab. Jak można zauważyć w powyższych ustaleniach, 23% użytkowników nie zainstalowało najnowszej wersji przeglądarki. Spośród tych 23% prawie dwie trzecie użytkowników (14,5%) posiada poprzednią wersję przeglądarki, natomiast pozostałe 8,5% używa przestarzałych wersji. Oznacza to, że prawie 1 na 10 użytkowników internetu korzysta z przestarzałej przeglądarki internetowej do sprawdzania kont bankowych i innych osobistych informacji.
Najbardziej niepokojącym przykładem przestarzałej przeglądarki jest Internet Explorer 6 i 7 (ze swoim udziałem 3,9%), którego używają setki tysięcy użytkowników na świecie. Ponieważ nowe aktualizacje trzech przeglądarek (Opera, Chrome i Firefox) pojawiły się krótko przed sierpniem 2012 roku, obliczono szybkość ich aktualizacji określoną w liczbach dni potrzebnych nowej wersji przeglądarki na osiągnięcie takiego samego udziału w rynku jak wersja poprzednia. Nowa wersja potrzebuje od pięciu do dziewięciu dni na przekroczenie udziału w rynku swojej poprzedniczki oraz około jednego miesiąca, aby większość użytkowników dokonała aktualizacji.
Co to wszystko oznacza? Raport aktywności użytkowników wyraźnie pokazuje, że chociaż większość internautów aktualizuje swoje przeglądarki internetowe w odpowiednim momencie, nadal są miliony użytkowników, którzy narażają swoje komputery, unikając instalacji krytycznych uaktualnień.
Źródło: Kaspersky Lab