Liczba wirusów na urządzeniach mobilnych wzrosła trzykrotnie w 2015 roku

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Liczba wirusów na urządzeniach mobilnych wzrosła trzykrotnie w 2015 roku
Jak podaje Kaspersky Lab, liczba wirusów napisanych z myślą o urządzeniach mobilnych wzrosła trzykrotnie w 2015 roku. Do najpoważniejszych zagrożeń należało oprogramowanie ransomware, programy wykradające dane oraz aplikacje uzyskujące nieograniczone prawa na zainfekowanym urządzeniu.

Kaspersky Lab wskazuje, że w 2015 roku wykrył 884 tys. nowych zagrożeń mobilnych. Rok wcześniej było to 295 tys. Co ciekawe, w tym samym czasie liczba nowych trojanów bankowych spadła do 7 tys. z 16 tys. w roku 2014. W 2015 roku aż 94 tys. użytkowników zostało zaatakowanych przez oprogramowanie szyfrujące dane. To pięciokrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Rosyjski producent oprogramowania antywirusowego informuje, że okupy żądane przez ransomware wahały się od 12 do 100 dolarów. Ataki tego typu odnotowano w 156 krajach. Najbardziej dotknięte to Rosja, Niemcy oraz – co ciekawe – Kazachstan. Wśród najaktywniejszych wirusów wymienia się Trojan-Ransom.AndroidOS.Small oraz jego modyfikacje, a także Small.o.

Niemal połowę wykrytych trojanów w 2015 roku stanowiły programy wyświetlające nachalne reklamy. Najbardziej rozpowszechnione to m.in. trojan Fadeb, Leech, Rootnik, Gorpro i Ztorg. Szkodniki były dystrybuowane na wiele sposobów, począwszy od banerów, poprzez fałszywe gry, a na oficjalnych programach w sklepach z aplikacjami kończąc. Co ciekawe, niekiedy były one preinstalowane przez producentów sprzętu.

Pomimo spadku modyfikacji trojanów bankowych, stają się one coraz bardziej złożone. Sposób działania pozostał jednak niezmieniony. Po zainfekowaniu urządzenia imitują one faktyczne aplikacje bankowe, przechwytując dane użytkownika. Najbardziej zaawansowane szkodniki są przygotowane na atak na klientów kilkudziesięciu banków w różnych krajach.

Źródło: Kaspersky Lab

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.