macOS bezpieczniejszy niż Linux. A Windows? To oczywiste

Maksym SłomskiSkomentuj
macOS bezpieczniejszy niż Linux. A Windows? To oczywiste
Dyskusja o tym, który system jest najbezpieczniejszy jest stara jak świat. Wygląda na to, że odpowiedź na powyższe pytanie nie zmienia się zanadto na przestrzeni czasu, choć nie znaczy to wcale, że liczba ataków na poszczególne OS-u pozostaje niezmienna w czasie. Najnowszy raport przygotowany przez Elastic Security Labs rzuca światło na to, ile malware znaleziono na poszczególnych systemach operacyjnych w 2022 roku.

Który system jest najbezpieczniejszy?

40-stronnicowy raport nie pozostawia żadnych wątpliwości. Najwięcej malware tworzy się z myślą o atakowaniu użytkowników korzystających z systemów Windows i Linux. Korzystający z macOS mogą czuć się względnie bezpiecznie. Aż 54,4 procent wszystkich szkodliwych programów brało za cel Windowsa, 39,4 procent stworzono celem uprzykrzania życia miłośnikom Linuksa, a zaledwie 6,2 procenta stanowiło zmartwienie dla użytkowników sprzętu Apple z macOS.

malware systemy

Dystrybucja malware w 2022 roku według systemów operacyjnych. | Źródło: Elastic Security Labs

Nic dziwnego, że hakerzy atakują przede wszystkim oprogramowanie, które jest używane przez największą liczbę osób.

Co ciekawe, niemal 50 procent wszystkich zagrożeń na macOS miało to samo źródło: MacKeeper.

„W przypadku sygnatur plików MacOS, MacKeeper uzyskał najwyższą pozycję na poziomie ok. 48% wszystkich wykrytych przypadków, z XCSSet na drugim miejscu z wynikiem niespełna 17%. MacKeeper to pakiet oprogramowania narzędziowego dla endpointów macOS, który pomaga optymalizować zasoby i monitorować zasoby wewnętrzne. Chociaż jego pierwotnym celem jest pomoc użytkownikom MacOS, często może być nadużywany przez przestępców, ponieważ dysponuje szerokimi uprawnieniami oraz dostępem do procesów i plików” – czytamy w raporcie.

mac os mackeeper
Popularność malware na macOS w 2022 roku. | Źródło: Elastic Security Labs

Najpopularniejsze malware

Raport Elastic Security Labs rzuca przy okazji światło na to, jakie kategorie malware najczęściej są wykorzystywane do ataków. Tutaj także nie ma większego zaskoczenia. Trojany stanowiły aż 80,5 procenta wszystkich szkodników. Popularne były też programy kopiące kryptowaluty bez wiedzy użytkowników systemów (11,3 procent). Zaledwie (?) 3,7 procenta wszystkich wykrytych szkodliwych aplikacji stanowiło ransomware, czyli soft do wyłudzania okupów.

rodzaje malware 2022
Najczęstsze typy malware w 2022 roku. | Źródło: Elastic Security Labs

Cały przytaczany tu raport pobierzecie ze źródła poniżej.

Źródło: Elastic Security Labs

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.