Menedżer haseł LastPass sprawił użytkownikom niemiłą niespodziankę

Maksym SłomskiSkomentuj
Menedżer haseł LastPass sprawił użytkownikom niemiłą niespodziankę
Istnieje cała masa sposobów na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa swojej egzystencji w sieci. Jako jeden z najpopularniejszych wymienia się stosowanie skomplikowanych, unikalnych haseł i przechowywanie je w obrębie menedżerów haseł. Menedżery haseł niestety nie zawsze stanowią gwarancję tego, że wrażliwe dane nie trafią w niepowołane ręce. Użytkownicy popularnego narzędzia LastPass zaczęli zgłaszać na początku tego tygodnia próby logowania z nieznanych lokalizacji przy użyciu poprawnych haseł głównych.

Problem z LastPass. Czy nastąpił wyciek haseł?

Użytkownicy LastPass na forum Hacker News zgłaszają liczne, niepożądane próby logowań na ich stare i nieaktywne konta. W innych miejscach sieci korzystający z wzmiankowanego oprogramowania zgłaszają otrzymywanie powiadomień e-mail o próbach logowania na aktywnych kontach, z dziwnych lokalizacji. Coś jest na rzeczy.

Po zapoznaniu się z raportami przedstawiciele LastPass wydali oświadczenie, w którym stwierdzono, że usługa nie padła ofiarą ataku. Firma uważa, że skradzione hasła pochodziły z wcześniejszych, niepowiązanych włamań, a zagrożone są osoby, które swoje „Master Password” wykorzystywali również w innych usługach. Niektórzy użytkownicy Hacker News twierdzą jednak, że otrzymywali powiadomienia o logowaniach za pomocą nowych, unikalnych dla LastPass haseł.

Co się dzieje z LastPass?

Jedna z teorii sugeruje, że ktoś wykorzystuje lukę w rozszerzeniu LastPass dla przeglądarek internetowych poprzez wyjątkowo dobrze przygotowaną stronę phishingową. Witryna jest połączona z adresem IP powiązanym z więcej niż jedną próbą logowania i wydaje się pochodzić z Brazylii. Kilka innych prób pochodziło z Indii, a co najmniej jedna z Tajlandii. Może to być efekt stosowania VPN.

Należy zauważyć, że żadna z prób logowania nie przeszła przez system uwierzytelniania dwuskładnikowego LastPass. Włączenie tej opcji to OBOWIĄZEK każdego internauty w absolutnie każdej usłudze, z której korzysta.

Pamiętaj, aby PRZENIGDY w żadnym menedżerze haseł Twoim hasłem głównym nie była fraza, którą wykorzystałeś w jakiejkolwiek innej usłudze w sieci.

Źródło: Hacker News

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.