NASK ostrzega przed szybkimi przelewami. Oszuści nie śpią

Maksym SłomskiSkomentuj
NASK ostrzega przed szybkimi przelewami. Oszuści nie śpią

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK uruchomiły nową kampanię mającą przestrzegać Polaków przed pochopnym wysyłaniem innym szybkich przelewów. Niestety, to nadal jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zarazem metod stosowanych przez cyberprzestępców. NASK ostrzega przed szybkimi przelewami, których adresatami są przestępcy podszywający się pod firmy kurierskie, Pocztę Polską, a nawet Waszych znajomych.

NASK ostrzega przed szybkimi przelewami

Ostatnio wielokrotnie na swój numer telefonu dostawałem wiadomości, nawołujące mnie do wykonywania dopłat za paczki. Paczki, których nigdy nie zamawiałem. Informacje od oszustów są zawsze podobne – przesyłają oni komunikaty o odcięciu prądu, niedopłacie do paczki, monity z banku czy prośby znajomych o pożyczki. Schemat jest zawsze podobny.

We wszystkich takich przypadkach oszuści posługują się zazwyczaj fałszywymi bramkami płatności. Czasem wyłudzić pieniądze, często aby wejść w posiadanie danych dostępowych np. do bankowości elektronicznej.

Iwona Prószyńska z CERT Polska tłumaczy:

Szybkie przelewy to częsty element oszustw, które obserwuje CERT Polska. Przestępcy próbują grać na naszych emocjach, budują swoją wiarygodność wykorzystując wizerunek znanych firm czy naszych znajomych z portali społecznościowych licząc, że dzięki temu łatwiej spełnimy ich prośbę. Dlatego w treści rozsyłanych wiadomości pojawia się nie tylko próba wymuszenia pośpiesznej reakcji, ale też często rysowana jest wizja wielkiego zysku lub bolesnej straty.

Na tego rodzaju wiadomości uważajcie nie tylko w przypadku SMS-ów, ale też maili, wiadomości w komunikatorach, czy nawet w połączeniach telefonicznych. Tak, przestępcy mogą pozorować, że dzwonią do Was z banku. Najlepiej w ostatniej z sytuacji się rozłączyć i zadzwonić do banku, by zweryfikować to, co mówił wcześniejszy rozmówca.

Co robić, aby nie dać się oszukać?

1. Nie działaj pochopnie. Uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę.

2. Nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników. Z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”.

3. Zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę wykonania przelewu. Najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz, kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz, czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.

W każdym przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, czy nie mamy do czynienia z próbą oszustwa, najlepiej spytać o radę kogoś innego – to żaden wstyd.

Źródło: inf. prasowa NASK, CERT.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.