Nawet 350 tysięcy kont Spotify zhakowanych. Czy jesteś jedną z ofiar?

Maksym SłomskiSkomentuj
Nawet 350 tysięcy kont Spotify zhakowanych. Czy jesteś jedną z ofiar?
Serwisy technologiczne i eksperci ds. bezpieczeństwa od lat przestrzegają internautów przed korzystaniem z identycznych haseł w obrębie różnych kont. Nie ma absolutnie żadnego argumentu przeciwko ustalaniu unikalnych kluczy zabezpieczeń, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że oferta darmowych i bezpiecznych menadżerów haseł jest kolosalna, a doskonałe narzędzie tego rodzaju oferuje nawet Google Chrome. Mimo tego, wiele osób „wie lepiej”, co prowadzi do sytuacji podobnych do tej, jaka ma miejsce na platformie Spotify.

Wielu użytkowników nie wie, że ich konto było przejęte

Cyberprzestępcy próbowali uzyskać dostęp do kont Spotify, korzystając przy tym z bazy 380 milionów rekordów, zawierających dane logowania wykradzione z innych serwisów w ramach różnych wycieków. Baza została utworzona w celu wykradania kont z tej i innych usług, na podstawie danych udostępnianych za darmo przez innych przestępców. O jej istnieniu donieśli przedstawiciele VPN Mentor.

Eksperci ds. bezpieczeństwa z VPN Mentor opublikowali raport, w którym sugerują oni, że dane logowania pozwoliły przejąć łącznie od 300 do nawet 350 tysięcy kont w najpopularniejszym na świecie serwisie udostępniającym muzykę na żądanie. Wiele osób nie było świadomych, że obcy ludzie ich kosztem słuchali muzyki, inni nabrali podejrzeń, gdy na ich kontach zaczęły się pojawiać podejrzane playlisty.

spotify wycinek

W bazie nie brakowało haseł niezwykle łatwych do złamania. | Źródło: VPN Mentor

Informację o bazie danych nadesłano 29 lipca do Spotify, który to serwis w odpowiedzi zresetował wszystkim poszkodowanym użytkownikom hasła. Całe szczęście, iż zrobiono to w sposób automatyczny, bowiem niektórzy mają w zwyczaju ignorować wiadomości z apelami o ich ręczne zresetowanie. Dostaliście może taką wiadomość od Spotify?

Menadżer haseł to coś, z czego powinien korzystać każdy

Trudno jest w dzisiejszych czasach spamiętać wszystkie unikalne dane do logowania, ale właśnie tutaj z pomocą przychodzą menadżery haseł. Jeśli ten w Google Chrome to dla Ciebie za mało, zobacz nasze tegoroczne zestawienie najlepszych menadżerów haseł.

Najlepsze menadżery haseł na Windowsa, Linuxa i Androida (2020)

Źródło: VPN Mentor

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.