Miłośnicy produktów Apple przez bardzo długi czas jak mantra powtarzali, że „na macOS nie ma wirusów”. Ten mit obalono już niejednokrotnie, a teraz mamy kolejny dowód na to, iż komputery giganta z Cupertino wcale nie są takie bezpieczne, jak niektórzy chcieliby wierzyć. Tym dowodem jest raport State of Malware na 2020 rok, opublikowany właśnie przez firmę Malwarebytes.
Jak można wyczytać w raporcie, w 2019 roku liczba zagrożeń pojawiających się na komputerach z macOS wzrosła aż o… 400 procent. Choć stworzono go tylko w oparciu o dane zebrane przez oprogramowanie firmy, warto mu się przyjrzeć. Pod koniec 2018 roku średnia zagrożeń na punkt końcowy w przypadku komputerów z macOS wynosiła 4,8. 12 miesięcy później, czyli w grudniu 2019 roku, tych zagrożeń przypadało już 11 na punkt końcowy. Dla porównania, pod koniec 2019 roku dla Windowsa 10 przypadało 5,8 zagrożeń na punkt końcowy. Po raz pierwszy w historii zestawień Malwarebytes macOS wypadł gorzej niż Windows.
Źródło: Malwarebytes
Chociaż Malwarebytes wskazuje na to, że do wzrostu liczby zagrożeń pojawiających się na komputerach z macOS mógł przyczynić się ogólny wzrost grona użytkowników tego oprogramowania, średnia zagrożeń na punkt końcowy mówi, że ta zależność raczej nie zawyżyła wyników.
„Między 2018 a 2019 rokiem wzrost liczby punktów końcowych z systemem macOS oraz zainstalowanym programem Malwarebytes wyniósł zaledwie 40 procent. Zatem, chociaż ten wzrost z pewnością miał znaczenie, był on zbyt mały, by przełożyć się na przyrost w kwestii złośliwego oprogramowania.”, powiedział Thomas Reed z Malwarebytes.
Złośliwe oprogramowanie może być wykrywane na macOS coraz częściej z powodu, że ta platforma po prostu stała się atrakcyjniejszym niż dotychczas kąskiem dla cyberprzestępców. Dobra sprzedaż Maców doprowadziła do tego, że ci po prostu mogą z pomocą swojego oprogramowania atakować coraz więcej celów, co też doskonale wykorzystują.
Najczęstsze zagrożenia, które w 2019 roku pojawiały się na komputerach z macOS to przede wszystkim adware (czyli oprogramowanie wyświetlające reklamy) oraz tak zwane potencjalnie niechciane programy. Adware najczęściej pojawiało też się na urządzeniach z systemem Windows. Jedna z nowych odmian takiego oprogramowania, NewTab, w 2019 roku została wykryta na komputerach aż 30 milionów razy.
Źródło: Malwarebytes
Pełny raport Malwarebytes można znaleźć pod tym adresem (PDF).
Źródło: Malwarebytes