Nie wszystkie wirusy są złośliwe. Szczególnie 1 kwietnia

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Nie wszystkie wirusy są złośliwe. Szczególnie 1 kwietnia
Pierwszym oficjalnie znanym wirusem komputerowym był Creeper. Został napisany w 1971 roku przez pracownika Ministerstwa Obrony Stanów Zjednoczonych tylko po to, aby rozbawić innych współpracowników. Potrafił on wyszukiwać inne komputery w sieci i wyświetlać na nich komunikat: „Jestem Creeper. Złap mnie, jeśli potrafisz”. Poza tym Creeper nie wyrządzał żadnych szkód.

Kolejny wirus – Stoned, został wykryty w 1988 roku w Nowej Zelandii. Podobnie, jak jego protoplasta, nie wyrządzał szkód, a jego zadaniem było przekazanie pewnej informacji. Rozprzestrzeniał się głównie za pomocą dyskietek oraz poprzez sieć lokalną, jeżeli było to możliwe. Po zainfekowaniu komputera wyświetlał tekst: „Twój komputer jest teraz naćpany. Zalegalizować marihuanę”.

Kolejny z żartownisiów został stworzony z myślą o Windowsie 98, jednak w obiegu pojawił się kilka miesięcy wcześniej. HPS aktywował się raz w tygodniu, a konkretnie w sobotę. Sprawiał, że obraz na monitorze był wyświetlany w lustrzanym odbiciu.

Cruncher – kolejny element naszego zestawienia – był typowym wirusem rezydentnym. Jego zadaniem było kompresowanie zainfekowanych plików, w rezultacie czego zainfekowane obiekty zajmowały mniej miejsca, niż czyste odpowiedniki.

Niezwykle przydatnym robakiem był wirus Welchia. Jego autorzy chcieli stworzyć szkodliwy kod, jednak coś po drodze poszło nie tak. W efekcie Welchia wykorzystywał luki w oprogramowaniu, aby dostać się na dysk użytkownika. Następnie wykrywał innego robaka – tym razem złośliwego – i zatrzymywał jego działanie, usuwając go z komputera. Na koniec Welchia sprawdzał, czy w sieci są dostępne aktualizacje łatające luki, którymi sam przedostał się do urządzenia. Prawdziwie użyteczny wirus.

Oczywiście są to nietypowe przykłady z przeszłości. Obecnie niemal 100% złośliwego oprogramowania jest tworzone w jednym celu – aby wykradać pieniądze i poufne dane użytkowników. Warto zatem zadbać o oprogramowanie antywirusowe. Z tego też względu przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepszych darmowych antywirusów.

Źródło: Kaspersky Lab

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.