Niemiecka organizacja AV-TEST znana z przeprowadzanych przez siebie testów oprogramowania antywirusowego wzięła pod lupę aplikacje dbające o bezpieczeństwo systemu operacyjnego Android. W szranki stanęło aż siedemnaście różnych rozwiązań. Wyniki są dość przerażające, bowiem narzędzie Play Protect oferowane w sklepie z aplikacjami przez Google, które stanowi pierwszą i podstawową warstwę zabezpieczeń przed malware w zasadzie… nie działa.
AV-TEST w swoim teście postanowiło sprawdzić jak poszczególne programy antywirusowe na Androida poradzą sobie z wykrywaniem i zwalczaniem pokaźnej palety 6664 szkodliwych programów. Eksperci oceniali poziom oferowanego bezpieczeństwa, wydajność działania danej apki, a także jej realną użyteczności. Na przestrzeni rywalizacji okazało się, że kilka programów było w stanie zdobyć maksymalną liczbę 18 punktów. Wśród wyróżnionych narzędzi zwalczających malware znalazły się rozwiązania oferowane przez firmy Avira, Bitdefender, G Data, Kaspersky, NortonLifeLock, SK Telecom i Trend Micro.
Google Play Protect zdobyło łącznie zaledwie 6 punktów, otrzymując okrągłe zero punktów w kategoriach „ochrona” i „użyteczność”. Dało to narzędziu internetowego giganta ostatnie miejsce w zestawieniu. Należy zauważyć, że trzy aplikacje, które uplasowały się na przedostatnich miejscach miały po… 16 punktów.
Wyniki najnowszego testu AV-TEST dotyczącego mobilnego oprogramowania antywirusowego | Źródło: AV-TEST
W testach ochrony badacze sprawdzali skuteczność narzędzi w wykrywaniu zagrożeń w czasie rzeczywistym. Próbkami były zainfekowane aplikacje (blisko 3300 różnych) stworzone maksymalnie 24 godziny wcześniej. Najlepsze programy miały niemal 100-procentową skuteczność. Google Play Protect radziło sobie z poprawną diagnozą zaledwie 1/3 szkodliwych programów. Co więcej, apka od Google aż w 30 przypadkach błędnie wskazała bezpieczne apki jako potencjalne zagrożenia.
„Ponieważ wyniki wykrywania malware przez Google Play Protect są naprawdę słabe, wysoce zalecane jest użycie dodatkowej, dobrej aplikacji zabezpieczającej. Zakres testowanych aplikacji oferuje szeroki wybór rozwiązań niezawodnych i przyjaznych dla baterii. Wszystkie narzędzia z maksymalnym wynikiem punktowym 18 są aplikacjami płatnymi z rocznymi opłatami licencyjnymi, ale to niewysoka cena za bezpieczeństwo. Chociaż bezpłatne aplikacje są nadal objęte testem, obecnie znajdują się w dolnej połowie tabeli”, komentują wyniki przedstawiciele AV-TEST.
Czy ktoś z Was jest zaskoczony tak fatalnym rezultatem osiąganym przez rozwiązanie Google serwowane domyślnie użytkownikom smartfonów z Androidem?
Pamiętajcie, że nawet najlepsza aplikacja nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jeśli jakaś aplikacja wygląda podejrzanie, lepiej jej po prostu nie instalujcie.
Źródło: AV-TEST