Jak w swoim raporcie donosi firma CyberArk, chatbot od OpenAI jest w stanie pisać tak zwane polimorficzne złośliwe oprogramowanie, które jest szczególnie groźne. Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa od dawna ostrzegali, że sztuczna inteligencja może odmienić życie cyberprzestępców, a teraz mamy dowód na to, że najprawdopodobniej mieli rację.
Malware, które sprytnie unika wykrycia
Dlaczego polimorficzne złośliwe oprogramowanie jest tak groźne? Ano dlatego, że charakteryzuje się tym, iż jest w stanie nieustannie przekształcać się, ewoluować i zmieniać, aby uniknąć wykrycia. W efekcie tradycyjne programy antywirusowe i podobne narzędzia nie są w stanie zablokować zagrożenia i zapobiec skutkom jego działań.
Cybeprzestępcy bardzo chętnie wykorzystują w swoich poczynaniach polimorficzne malware. Ba, obecnie większość cyberataków przeprowadzanych z udziałem malware wykorzystuje techniki polimorfizmu.
Poważna wada ChatGTP
Co ciekawe, ChatGPT posiada filtry, które mają uniemożliwiać mu tworzenie malware. Niemniej, eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa byli w stanie te filtry obejść. W jaki sposób? To bardzo proste. Po prostu bardzo mocno nalegali w swoich tekstowych komendach, aby sztuczna inteligencja spełniła ich żądania.
Najpierw badacze nakłonili ChatGPT do wyświetlenia kodu określonego typu złośliwego oprogramowania, który mogli następnie wykorzystać w parze z chatbotem do skonstruowania określonych exploitów umożliwiających obchodzenie środków ochronnych. Zatem, eksperci są przekonani, że każdy cyberprzestępca-amator byłby w stanie wykorzystać chatbota do wygenerowania złośliwego oprogramowania.
„Jak zauważyliśmy, wykorzystanie możliwości chatbota ChatGPT do tworzenia złośliwego oprogramowania może stanowić poważne wyzwanie dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.”, czytamy w raporcie CyberArk. „Ważne jest, aby pamiętać, że nie jest to hipotetyczny scenariusz, a bardzo realny problem.”
W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, niż mieć nadzieję na to, że OpenAI udoskonali filtry ChatGTP, tak aby nie można było ich obejść, by zmusić chatbota do generowania kodu złośliwego oprogramowania. W innym wypadku chronienie naszych komputerów przed wpływem malware może stać się jeszcze trudniejsze, niż dotychczas.
Źródło: CyberArk, fot. tyt. Canva