Poznaliśmy najgorsze hasła 2022 roku. Password wciąż popularne

Anna BorzęckaSkomentuj
Poznaliśmy najgorsze hasła 2022 roku. Password wciąż popularne
O bezpieczeństwie mówi się w sieci coraz więcej i więcej. Wielokrotnie przypomina się też o używaniu unikatowych haseł, korzystaniu z menedżerów haseł i nie tylko. Kto wie, może do niektórych użytkowników wszystko to dociera, ale wielu wciąż zupełnie nie przejmuje się ochroną swoich cennych danych.

Jak pokazuje tegoroczne badanie przygotowane przez NordPass, hasła takie jak „Password”, „123456” czy „qwerty” wciąż są bardzo popularne. Oto lista najpopularniejszych, a zarazem najgorszych haseł 2022 roku. Jej zawartość niestety nie zaskakuje.

Najgorsze hasła 2022 roku

W tym roku miano najpopularniejszego hasła przypadło hasłu „Password”. Zaraz za nim uplasowało się „123456”, a trzecie miejsce na podium zajęło bardzo podobne, ale nieco dłuższe „1233456789”. Jak widać, wiele osób ma problem z pozbyciem się nawyku korzystania z bardzo prostych i powtarzalnych haseł.

hasla-2022

Najgorsze hasła 2022 roku według NordPass. | Źródło: NordPass

Oczywiście, na tegorocznej liście nie zabrakło też takich haseł jak „guest”, „qwerty”, „111111” czy „123123”. Jeżeli ich używasz, natychmiast przestań. Narażasz się bowiem na utratę danych i dostępu do swoich kont.

Wpływ bieżących wydarzeń na brzmienie haseł

W swoim najnowszym raporcie NordPass postanowił też pokazać, jak popkultura wpływa na popularność haseł. Na przykład, ceremonia wręczenia Oscarów zainspirowała co najmniej 60 tysięcy osób do używania hasła „Oscars”. Z kolei ponad 10 tysięcy osób korzysta z hasła „encanto”, ponad 53 tysiące osób z hasła „euphoria”, a ponad 2,5 miliona osób z hasła „batman”, co ma związek z popularnością filmów i seriali o takich samych nazwach.

NordPass wyśmiewa też to, że na Tinderze można dać się oszukać na kilka sposobów. Używanie w tej aplikacji hasła „tinder” jest bardziej ryzykowne niż przesunięcie ekranu w prawo po trafieniu na miliardera. Tymczasem takiego hasła używa ponad 36 tysięcy osób.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Jeżeli chcesz, aby Twoje konta były jak najmniej podatne na kradzieże danych, musisz zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze korzystaj z długich i skomplikowanych haseł, zawierających co najmniej 12 znaków, wielkie i małe litery, a także cyfry i znaki specjalne. Dobrym sposobem jest też korzystanie z haseł składających się z trzech losowych wyrazów.

Po drugie, nie używaj tego samego hasła na wielu kontach. Robiąc to, ułatwiasz cyberprzestępcom prowadzenie ich działalności. Po trzecie, nie zapisuj haseł na karteczkach, w notatniku czy w pliku programu Word. Zamiast tego sięgnij po menedżer haseł.

Źródło: NordPass, fot. tyt. Pexels/Miguel Á. Padriñán

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.