Jak pokazuje tegoroczne badanie przygotowane przez NordPass, hasła takie jak „Password”, „123456” czy „qwerty” wciąż są bardzo popularne. Oto lista najpopularniejszych, a zarazem najgorszych haseł 2022 roku. Jej zawartość niestety nie zaskakuje.
Najgorsze hasła 2022 roku
W tym roku miano najpopularniejszego hasła przypadło hasłu „Password”. Zaraz za nim uplasowało się „123456”, a trzecie miejsce na podium zajęło bardzo podobne, ale nieco dłuższe „1233456789”. Jak widać, wiele osób ma problem z pozbyciem się nawyku korzystania z bardzo prostych i powtarzalnych haseł.
Oczywiście, na tegorocznej liście nie zabrakło też takich haseł jak „guest”, „qwerty”, „111111” czy „123123”. Jeżeli ich używasz, natychmiast przestań. Narażasz się bowiem na utratę danych i dostępu do swoich kont.
Wpływ bieżących wydarzeń na brzmienie haseł
W swoim najnowszym raporcie NordPass postanowił też pokazać, jak popkultura wpływa na popularność haseł. Na przykład, ceremonia wręczenia Oscarów zainspirowała co najmniej 60 tysięcy osób do używania hasła „Oscars”. Z kolei ponad 10 tysięcy osób korzysta z hasła „encanto”, ponad 53 tysiące osób z hasła „euphoria”, a ponad 2,5 miliona osób z hasła „batman”, co ma związek z popularnością filmów i seriali o takich samych nazwach.
NordPass wyśmiewa też to, że na Tinderze można dać się oszukać na kilka sposobów. Używanie w tej aplikacji hasła „tinder” jest bardziej ryzykowne niż przesunięcie ekranu w prawo po trafieniu na miliardera. Tymczasem takiego hasła używa ponad 36 tysięcy osób.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Jeżeli chcesz, aby Twoje konta były jak najmniej podatne na kradzieże danych, musisz zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze korzystaj z długich i skomplikowanych haseł, zawierających co najmniej 12 znaków, wielkie i małe litery, a także cyfry i znaki specjalne. Dobrym sposobem jest też korzystanie z haseł składających się z trzech losowych wyrazów.
Po drugie, nie używaj tego samego hasła na wielu kontach. Robiąc to, ułatwiasz cyberprzestępcom prowadzenie ich działalności. Po trzecie, nie zapisuj haseł na karteczkach, w notatniku czy w pliku programu Word. Zamiast tego sięgnij po menedżer haseł.
Źródło: NordPass, fot. tyt. Pexels/Miguel Á. Padriñán