RadarGSM czyli kolejne oszustwo na Facebooku

Mateusz PonikowskiSkomentuj
RadarGSM czyli kolejne oszustwo na Facebooku
W jaki sposób? Wystarczy podać nasz numer oraz numer osoby namierzanej. Brzmi ciekawie, prawda? Post promowany dzięki płatnym narzędziom dostępnym dla administratorów wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Prawie 350 lajków i ponad 100 ponownych udostępnień. Ok, jak mówił Leonardo Di Caprio w jednym ze swoich filmów „you have my curiosity but now you have my attention”. Wiemy, że coś tu nie gra ale na własne ryzyko klikamy w link. Czego wam, użytkownikom nigdy nie radzimy robić, takie na pierwszy rzut oka podejrzane strony mogą zawierać złośliwy kod zdolny do infekcji systemu naszego komputera.

post namierz osobe

Post promujący fałszywą usługę

Kliknięcie w link, który zawiera promowany poprzez serwis post przenosi nas na stronę „oferującą” lokalizacje użytkownika wybranego numeru. Po podaniu numeru telefonu szukanej osoby oraz swojego własnego, otrzymujemy SMS-em kod weryfikacyjny. Kod określany jest przez twórców strony oraz fałszywej usługi jako etap weryfikacji antyspamowej. W nomenklaturze internetowych naciągaczy zapewne oznacza to test czy osoba wpisujący dany numer telefonu jest jego właścicielem, czy też może wpisała losowo wybrany numer.

weryfikacja

Weryfikacja antyspamowa

Ostrożny użytkownik nie przeoczy stopki zapisanej małą czcionką, której treść brzmi następująco: „Serwis jest usługą subskrypcyjną dostępną w sieci Plus, T-Mobile, Orange, Play. Poprzez wysłanie sms aktywacyjnego użytkownik potwierdza zaakceptowanie Regulaminu serwisu. Subskrybenci serwisu otrzymują we wtorek i piątek około godziny 10:00 sms. Koszt za każdy sms przychodzący to 4,92 zł z VAT.” SMS przychodzący to koszt 5 złotych. Dwa razy w tygodniu! WHAT?!

Poniżej wyciąg z regulaminu określający koszty oraz realną usługę, za którą płaci nieostrożny użytkownik korzystający z oferty:

„W ramach usługi Użytkownik będzie otrzymywał dwa razy w tygodniu wiadomości zawierające cytaty motywacyjne wykorzystywane w zaawansowanych technikach psychologii sukcesu, dzięki którym między innymi będzie mógł na nowo określić swoje cele życiowe, zwiększyć wydajność w pracy czy bardziej cieszyć się życiem.(sic!) Koszt odebrania wiadomości sms ponosi użytkownik.”

Strona główna serwisu RadarGSM

Strona główna serwisu RadarGSM oferującego fałszywą usługę namierzania

Szybkie mnożenie daje nam odpowiedź jaki koszt poniesiemy chcąc skorzystać z fałszywej usługi lokalizacji, to około 50 PLN miesięcznie! Właścicielem domeny jest firma zarejestrowana na Cyprze, co z pewnością nie ułatwi procesu reklamacyjnego.

Eksperci z G DATA podkreślają, że aby uniknąć otrzymywania wiadomości motywacyjnych po 5 złotych od sztuki, musimy ostrożnie podchodzić do wszelkich ponadprzeciętnie atrakcyjnych czy wręcz nieprawdopodobnych ofert nie tylko na FB. Z całą pewnością czerwona lampka powinna zapalić się w momencie wymogu podania swojego numeru telefonu. Usługi SMS Premium to obecnie wśród oszustów żerujących na naiwności lub niewiedzy użytkowników internetu jeden z popularniejszych sposobów zarobku.

Źródło: G DATA

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.