Stopień alarmowy Charlie-CRP w Polsce
Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych podwyższył stopień alarmowy w Polsce zaledwie w 6 dni po ogłoszeniu obowiązywania jego pierwszego stopnia. Stopień alarmowy Charlie-CRP obowiązuje w Polsce od 21 lutego 2022 r. od godziny 21:00 do 4 marca 2022 roku do godziny 23:59.
„Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury, rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa” – powiedział Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.
Od 21 na terenie obowiązuje stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) February 21, 2022
„Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu” – czytamy w komunikacie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 21, 2022
Dlaczego podwyższono stopień alarmowy do Charlie-CRP? Istnieje kilka sytuacji, w jakich można to zrobić. Zaistniała zapewne co najmniej jedna z poniższych przesłanek.
1. wystąpienie zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w:
- bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo
- bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo
- bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub
2. uzyskanie wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
3. uzyskanie wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
„Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112” – czytamy na stronie RCB.
Pierwszy taki przypadek w historii
To pierwszy raz w historii, kiedy w Polsce ogłoszono trzeci stopień alarmowy od momentu wprowadzenia stopni ustawą z 10 czerwca 2016 roku.
Drugi stopień Bravo-CRP ogłaszano m.in. w związku z uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w Małopolsce, wyborami prezydenckimi oraz parlamentarnymi, a także z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Źródło: gov.pl