Privacy Choices ma przede wszystkim zapewnić każdemu użytkownikowi lepszą kontrolę nad jego danymi przetwarzanymi bezpośrednio przez sam telewizor. W tym przypadku każda z osób będzie mogła podejrzeć, jakie informacje gromadzi sprzęt i łatwo zrezygnować zaznaczając odpowiednie pola – tym samym wypisując się z „gromadzenia” poszczególnych zestawów danych.
Samsung w swojej aplikacji zapewni prosty i przejrzysty interfejs, ale także nieco bardziej zaawansowane opcje pozwalające na przyznawanie oraz odbieranie dostęp do niektórych sensorów czy czujników znajdujących się w samym telewizorze. Parę tygodni temu amerykańskie FBI ostrzegało, iż telewizory Smart TV mogą wykorzystywać kamery oraz mikrofony do tego, aby praktycznie bez przeszkód podglądać użytkowników w ich salonach czy sypialniach.
Warto jednak przypomnieć też inną sytuację: Samsung w 2015 roku został oskarżony o wykorzystywanie swoich inteligentnych telewizorów oraz wbudowanych w nie mikrofonów do przekazywania danych zewnętrznym usługodawcom. Firma argumentowała to chęcią ulepszenia rozpoznawania mowy oraz sterowania sprzętem za pomocą głosu.
Na całe szczęście od teraz każdy posiadacz Smart TV od Samsunga będzie w stanie dokładnie podejrzeć, jakie dane zbiera telewizor oraz gdzie finalnie są one przekazywane. Rezygnacja z całego procederu ma odbywać się za pomocą jednego kliknięcia. I bardzo dobrze.
Super, że Samsung zadbał o ochronę urządzenia przed programem szpiegującym. Pamiętajmy jednak, że jeśli korzystamy w telewizorze z internetu, to warto również zabezpieczyć samą sieć odpowiednio dobrym antywirusem.
Źródło: Softpedia