Facebook, Instagram, Tinder na szczycie
Analitycy clario.co przyjrzeli się 48 popularnym aplikacjom pod kątem przetwarzania danych użytkowników. Pod lupę wzięto naprawdę różne aspekty – od tego, jakie dane wymagane są na etapie rejestracji, po ilość informacji o konsumentach zbieranych na przestrzeni korzystania z dnego narzędzia. Wszystkie ustalenia zmieszczono w przejrzystej tabeli, która pokazują niemalże to, co wszystkim wydaje się oczywiste.
Aplikacje takie jak Facebook, Instagram, Tinder, czy nawet Uber wiedzą o swoich użytkownikach niemalże wszystko. Facebook jest w stanie powziąć informacje na temat rasy konsumenta, jego przekonań religijnych, bliskich, a nawet o tym, kogo zatrudnia lub u kogo zatrudniona jest dana osoba. Niewiele mniejsze uprawnienia w tym zakresie mają pozostałe aplikacje. Instagram i Uber znają Wasze adresy domowe, a wszystkie wymienione tu aplikacje doskonale znają Wasze życie w kontekście znajomości i zainteresowań.
Ile wiedzą o Tobie poszczególne aplikacje? Kliknięcie na grafikę spowoduje jej otwarcie w nowym oknie. | Źródło: Clario.co
Co dla niektórych może okazać się szokującym, na szarym końcu listy znalazły się choćby Pornhub, WhatsApp, a nawet owiany niesławą z powodu amerykańskich zarzutów TikTok. Całkiem nieźle wypada Google Maps, Twitter, a nawet… PayPal. Tak, PayPal wie na Wasz temat znacznie mniej niż Netflix, Spotify, Strava, a nawet Tesco. Dacie wiarę? Oczywiście jakby przez chwilę się zastanowić, PayPalowi powierzacie tylko informacje dotyczące płatności i adresu zamieszkania, a pozostałe serwisy mają dostęp do Waszej lokalizacji, informacji dot. aktywności sportowej, czy też zainteresowania sztuką.
Po co firmom to wszystko?
W dzisiejszych czasach informacja jest cennym towarem. Firmy przed 2018 rokiem zbierały ochoczo powyższe dane celem ich dalszej odsprzedaży – na szczęście od wejścia tzw. RODO co nieco zmieniło się w tym zakresie i podmioty kolekcjonują dane głównie na swój użytek, przynajmniej w teorii…
Obecnie aplikacje wiedzą o nas często więcej niż bliscy i jeśli to nie jest powód do niepokoju, to nie wiem co nim jest.
Źródło: Clario.co