Te aplikacje pobrano z Google Play łącznie 3 miliony razy. Zawierały malware

Anna BorzęckaSkomentuj
Te aplikacje pobrano z Google Play łącznie 3 miliony razy. Zawierały malware
Urządzenia z Androidem zdecydowanie nie są wolne od złośliwego oprogramowania. Jeżeli odwiedzisz niewłaściwą stronę internetową i pobierzesz niewłaściwy plik .apk, możesz nabawić się niemałych problemów. Niemniej, nawet w oficjalnym sklepie z aplikacjami Google – Google Play – czasem pojawiają się aplikacje zawierające malware, które w jakiś sposób obeszły jego zabezpieczenia. Takie aplikacje są usuwane ze sklepu, jak tylko zostaną wykryte, ale zdarza się, że ma to miejsce, gdy już zdążyły zebrać swoje żniwo.

Teraz w sklepie Google Play natrafiono na cały szereg popularnych aplikacji, które skrywały złośliwe oprogramowanie o nazwie Autolycos. Zanim zagrożenie zostało zniwelowane, zdążono pobrać je w sumie 3 miliony razy.

8 aplikacji z malware w Google Play

Za wykrycie malware w Google Play odpowiadał Maxime Ingarao, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy EvinaTech. Złośliwe oprogramowanie znajdowało się w co najmniej ośmiu aplikacjach, które już zostały ze sklepu usunięte. Podobno jednak aż sześć miesięcy dzieliło moment przyjęcia przez Google raportu na ten temat i moment wyrzucenia aplikacji z platformy.

Nazwy aplikacji, które zawierały malware, wymieniłam poniżej:

  • Vlog Star Video Editor (1 milion pobrań)
  • Creative 3D Launcher (1 milion pobrań)
  • Funny Camera (500 tysięcy pobrań)
  • Wow Beauty Camera (100 tysięcy pobrań)
  • Gif Emoji Keyboard (100 tysięcy pobrań)
  • Razer Keyboard & Theme (50 tysięcy pobrań)
  • Freeglow Camera 1.0.0 (5 tysięcy pobrań)
  • Coco Camera v1.1 (1 tysiąc pobrań)



Co istotne, aplikacja Razer Keyboard & Theme nie była w żaden sposób oficjalnie powiązana z firmą Razer. Wszystkie aplikacje były mocno promowane w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku. Zapewne z tego powodu, a także dlatego, że obiecywały dostęp do ciekawych motywów wideo, motywów klawiatur czy unikatowych launcherów, były tak popularne.

Zagrożenie bezpieczeństwa

Jakie szkody wyrządzało malware, które powyższe aplikacje zawierały? Autolycos między innymi odczytywał wiadomości SMS użytkowników, co umożliwiało mu dokonywanie kradzieży na przykład jednorazowych kodów wysyłanych w związku z logowaniem się do przeróżnych platform.

Jeżeli pobrałeś jakąkolwiek z wymienionych tu aplikacji na swój smartfon z Androidem, natychmiast ją odinstaluj. Na przyszłość staraj się zaś pobierać ze sklepu Google Play aplikacje stworzone przez sprawdzonych deweloperów.

Źródło: Bleeping Computer, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.