Uwaga! Aplikacja na Androida podszywa się pod popularne banki

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Uwaga! Aplikacja na Androida podszywa się pod popularne banki
{reklama-artykul}
Dwa duże banki działające w Polsce – mBank oraz PKO BP, przestrzegają przed groźną aplikacją na urządzenia z systemem Android. Podszywa się ona pod usługi bankowe.

mBank informuje, że dystrybucja złośliwej aplikacji odbywa się między innymi za pośrednictwem autoryzowanych sklepów z aplikacjami. A skoro o Androidzie mowa, to najprawdopodobniej jest to Google Play.

Wspomniana aplikacja oficjalnie służy do sprawdzania kursu kryptowalut. Po jej zainstalowaniu i włączeniu aplikacji bankowej wyświetlana jest jednak specjalna nakładka, na której jesteśmy proszeni o wpisanie swoich danych logowania.

W ten sposób oddajemy dostęp do naszego konta cyberprzestępcom, będąc przekonanym, że logujemy się w oficjalnej aplikacji naszego banku.

Wirus oprócz kradzieży danych logowania może także przejąć kontrolę nad telefonem. Wśród jego możliwości jest podsłuchiwanie połączeń telefonicznych, wysyłanie i odczytywanie SMS-ów (także tych wysłanych przez bank).

mbank wirusAplikacja podszywa się pod polskie banki

Jak bronić się przed szkodliwą aplikacją?

Niestety polskie banki w swoich informacjach ostrzegających nie podają, jak dokładnie nazywa się fałszywa aplikacja. Obecnie występuje ona w formie narzędzia do sprawdzania kursów kryptowalut, jednak może obrać praktycznie dowolną formę.

Jak się zatem przed nią bronić? Przede wszystkim należy sprawdzać opinię o aplikacjach pobieranych z Google Play. Przejrzenie komentarzy jest dobrym początkiem.

Warto również zwrócić uwagę na uprawnienia, których wymaga aplikacja. Jeżeli oprogramowanie do kursu walut wymaga możliwości wysyłania SMS-ów i odbierania połączeń, to coś jest zdecydowanie nie tak i nie powinniśmy instalować takiego narzędzia.

Co, jeżeli nasz telefon został zainfekowany? Przede wszystkim należy usunąć podejrzaną aplikację z urządzenia, a najlepiej przywrócić system do ustawień fabrycznych. Niezwłocznie trzeba również zmienić hasło do systemu bankowości elektronicznej i ewentualnie poinformować obsługę banku o infekcji.

Źródło: mBank, PKO BP

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.