Uważajcie na cash trapping w bankomatach. Jak działa metoda przestępców?

Maksym SłomskiSkomentuj
Uważajcie na cash trapping w bankomatach. Jak działa metoda przestępców?
Santander Bank Polska przestrzega wszystkie osoby korzystające z bankomatów przed tak zwanym cash trappingiem. Metoda przestępców nie jest nowa, ale w ostatnim czasie została dopracowana w taki sposób, że naprawdę trudno ją wykryć.

Czym jest cash trapping? Jest to jedna z form oszustwa, która – jak sama nazwa wskazuje – powoduje uwięzienie wypłacanych z automatu banknotów w specjalnej nakładce. Nakładka ta montowana jest w bardzo subtelny sposób w miejscu szczeliny wydającej gotówkę.

Banknotów zablokowanych w szczelinie nie da się wyjąć – te pozostają niewidoczne. Ofiara po pewnym czasie odchodzi przeważnie zrezygnowana od bankomatu, myśląc, że gotówka nie została wypłacona. Wtedy do akcji wkraczają oszuści, którzy odklejają ją z urządzenia, wraz ze zmagazynowanymi pieniędzmi.

Jeśli padniecie ofiarą oszustwa tego typu, nie odchodźcie od bankomatu i od razu zgłoście telefonicznie problem operatorowi urządzenia. Numer telefonu znajduje się każdorazowo na urządzeniu.

Pamiętajcie, aby przed skorzystaniem z bankomatu upewnić się, że nie został on w żaden sposób zmodyfikowany. Zerknijcie zarówno w stronę elementu do którego wkładacie kartę (tu prym wiodą oszustwa skimmingowe), jak i wypłacającego gotówkę. Jeśli urządzenie wygląda podejrzanie lub znajdują się na nim ślady kleju – zgłoście to pod wspomnianym wcześniej numerem telefonu.

Źródło: Santander Bank Polska

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.