W 2013 roku gracze padali ofiarą hakerów aż 11,7 miliona razy

Wojciech OnyśkówSkomentuj
W 2013 roku gracze padali ofiarą hakerów aż 11,7 miliona razy
Szkodliwe oprogramowanie w 2013 roku każdego dnia atakowało średnio 34000 graczy. Przez cały ten okres ofiarą wyłudzeń padło aż 130000 polskich użytkowników, a na świecie aż 11,7 miliona. Najbardziej rozchwytywaną wśród hakerów grupą byli Rosjanie – tylko na terenie tego kraju dopuszczono się prawie 9 milionów ataków. Polska zajmuje niechlubne, szóste miejsce w tej klasyfikacji.

Wśród poszkodowanych najczęściej znajdują się użytkownicy platformy cyfrowej dystrybucji Steam, gdzie cyberprzestępcy próbują sprzedawać nielegalne konta do gier. Wysoka aktywność jest również związana z Minecraftem – swoistym fenomenem wśród internautów. Sporo użytkowników nabrało się także na akcję związaną z Grand Theft Auto V. Wchodzili oni na linki, które rzekomo umożliwiały pobranie pełnej wersji gry. W rzeczywistości instalowało się wyłącznie szkodliwe oprogramowanie.

Spora ilość ataków to także klasyczny phishing w postaci wiadomości e-mail, oferujących atrakcyjne oferty i zniżki na wybrane tytuły. W ten sposób cyberprzestępcy nakłaniają użytkowników do przelania pieniędzy na wybrane konto lub podania pełnych danych płatniczych.

Eksperci od zabezpieczeń z firmy Kaspersky Lab przygotowali pięć punktów, które wyjaśniają, jak gracze mogą się uchronić przed szkodliwym oprogramowaniem:

1. Nie klikaj żadnych ofert, które wyglądają zbyt pięknie, aby były prawdziwe, niezależnie od tego, czy są to wiadomości znajdujące się w twojej skrzynce pocztowej czy na koncie w portalu społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter. Jeżeli otrzymasz ofertę, która wydaje się legalna, zanim klikniesz odsyłacz lub przekażesz swoje dane, upewnij się, że nadawcy można ufać. W razie wątpliwości skontaktuj się z oficjalną firmą, z której rzekomo pochodzi nadawca.

2. Stosuj mocne i zróżnicowane hasła do swoich kont w grach. Jak mogliśmy przekonać się tego roku, firmy z branży gier padają ofiarą ataków hakerskich, a loginy mogą wyciec. Jeżeli posiadasz jedną parę danych uwierzytelniających, gdy ktoś ukradnie twój login i hasło, zagrożone będą wszystkie twoje konta, do których stosujesz to samo hasło. Rozważ skorzystanie z menadżera haseł, który zapewni ci prostą, inteligentną ochronę.

3. Spraw sobie oprogramowanie antywirusowe dobrej jakości. Zważywszy na zagrożenia związane ze szkodliwym oprogramowaniem atakującym gry oraz coraz większy stopień wyrafinowania szkodliwego oprogramowania, będziesz potrzebował odpowiedniej ochrony przed nim. Jeżeli chcesz powstrzymać najsprytniejsze szkodliwe oprogramowanie przed wniknięciem do twojego systemu, będziesz potrzebował oprogramowania antywirusowego, które nie opiera się wyłącznie na wykrywaniu opartym na sygnaturach, ale sprawdza reputację plików i oferuje technologie działające w chmurze.

4. Uważaj na to, kto znajduje się w gronie twoich znajomych. Dzisiaj można łatwo znaleźć przyjaciół w świecie wirtualnym, jednak nie wszyscy mają czyste pobudki. Uważaj na wszelkie osoby, które proszą, abyś podał im swoje osobiste dane, ponieważ mogą chcieć od ciebie czegoś więcej, niż tylko skontaktować się z tobą.

5. Pobieraj gry jedynie od legalnych sprzedawców. Jeżeli pobierasz nielegalną kopię gry, nie tylko łamiesz prawo. Ryzykujesz wpuszczeniem szkodliwego oprogramowania na swoją maszynę, ponieważ oszuści często maskują wirusy i trojany pod postacią plików gier.

Źródło: Kaspersky Lab

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.