WD ustalił kolejne szczegóły na temat ataków na dyski WD My Book Live i WD My Book Live Duo
Śledztwo WD wykazało, że chodziło o podatność CVE-2021-35941 i urządzenia z odblokowanym zdalnym dostępem z Internetu. Luka w oprogramowaniu układowym WD My Book Live i WD My Book Live Duo pozwala na uruchomienie dowolnych poleceń z uprawnieniami administratora. Ponadto wymienione serwery NAS są podatne na nieuwierzytelnioną operację przywracania ustawień fabrycznych. Kod podatności w zabezpieczeniach nieuwierzytelnionego przywracania ustawień został wprowadzony do urządzeń My Book Live w kwietniu 2011 r. podczas przygotowywania nowej wersji firmware.
Jak można przeczytać w oświadczeniu – „Na niektórych urządzeniach atakujące osoby zainstalowały trojana z plikiem o nazwie .nttpd,1-ppc-be-t1-z, który jest binarką Linux ELF skompilowaną dla architektury PowerPC używanej przez My Book Live i Live Duo.„
WD podtrzymuje, że chodziło o ataki na konkretnych użytkowników dysków WD My Book Live i WD My Book Live Duo, a nie doszło do scentralizowanego działania za pośrednictwem chmurowych rozwiązań firmy. Te wciąż są bezpieczne i nie wykryto żadnych naruszeń. Koncern zaleca odłączenie dysków NAS WD My Book Live i WD My Book Live Duo od Internetu, a wkrótce zaoferuje pomoc wszystkim pokrzywdzonym użytkownikom.
Western Digital pomoże w odzyskaniu danych i wymieni WD My Book Live na nowsze serwery NAS
Western Digital zapewni usługi odzyskiwania danych dla swoich klientów, którzy utracili dane w wyniki opisywanych ataków. Użytkownikom wspominanych sprzętów będzie też zaoferowany program wymiany w celu uaktualnienia do wciąż wspieranego przez producenta urządzenia My Cloud. Choć w tym przypadku nie jest jasne, czy chodzi o wszystkich posiadaczy takowych serwerów NAS, czy tylko osoby ze skasowanymi danymi w wyniki podatności dysków. Oba programy będą dostępne od lipca, a szczegóły dotyczące korzystania z nich zostaną podane w osobnym ogłoszeniu. Aktualne możecie przeczytać w tym miejscu (w języku angielskim) na stronach pomocy WD.
Zobacz również: Wyniki badań zatrważające. Większość ludzi powtarza hasła, które są łatwe do złamania
Źródło i foto: WD