Innym często lekceważonym problemem jest wykorzystywanie tego samego hasła do różnych zasobów. W teorii pozwala to rozwiązać problem zapominania haseł. W praktyce jednak, w przypadku złamania takiego uniwersalnego hasła, oszuści będą mieli łatwy dostęp do kilku kont, serwisów oraz programów. Według badania 9% respondentów stosuje jedno hasło dla wszystkich kont, a 37,1% używa kilku haseł. Wiedząc, że jedna trzecia uczestników badania (36%) korzysta z pięciu lub więcej serwisów oraz aplikacji chronionych hasłem, można wyobrazić sobie, co się stanie w przypadku potencjalnego naruszenia bezpieczeństwa.
Poza odpowiednim poziomem skomplikowania hasła ważne jest także to, gdzie je przechowujemy. Większość użytkowników (71%) woli zapamiętać hasła, co samo w sobie nie jest złym pomysłem, często jednak prowadzi do stosowania prostych słów lub jednego hasła do kilku kont. 46% respondentów przyznało, że przynajmniej raz zapomniało ważnego hasła. 12% zapisuje po prostu hasło na kartce papieru i zostawia ją w pobliżu komputera, podczas gdy 23% używa do tego celu tradycyjnego notesu.
Jak samemu stworzyć silne hasło?
- Wybieraj hasła, które będą łatwe do zapamiętania, tak abyś nie musiał zapisywać ich ani przechowywać w pliku na swoim komputerze (pamiętaj, że taki plik może zostać skradziony przez cyberprzestępców).
- Nie używaj słów, które cyberprzestępca może z łatwością znaleźć w słowniku.
- Stosuj kombinację wielkich i małych liter, cyfr i znaków niealfanumerycznych, takich jak znaki interpunkcyjne (pamiętaj jednak, że te ostatnie nie zawsze są dozwolone).
- Nie stosuj recyklingu haseł, czyli tworzenia haseł do nowych kont na bazie wcześniejszego, np. „hasło1”, „hasło2”, „hasło3” itd.
- W miarę możliwości, nie używaj jako hasła pojedynczego słowa, ale całą frazę.
- Nie stosuj tego samego hasła do wielu kont. Jeżeli cyberprzestępca uzyska hasło do jednego konta, będzie miał dostęp do pozostałych.
Źródło: Kaspersky Lab