Japończyk zgubił pendrive z danymi mieszkańców Amagasaki
Anonimowy mężczyzna po czterdziestce umieścił pamięć USB w swojej torbie, kiedy to we wtorek postanowił wyskoczyć na kilka drinków do lokalnej restauracji w mieście Amagasaki w prefekturze Osaka. Po kilku godzinach raczenia się trunkami nieszczęśnik po prostu zasnął na ulicy. Gdy się obudził, jego torby z pendrivem już nie było, donoszą lokalne media.
Nośnik danych zawierał dane osobowe 465 177 mieszkańców Amagasaki, w tym ich daty urodzenia, adresy, numery kont bankowych i dane podatkowe. Firma, którą reprezentował, BIPROGY, została wynajęta przez władze miasta do pozyskania informacji o tym, kto w mieście jest uprawniony do zwolnień podatkowych. Pendrive na szczęście dla poszkodowanych oraz niefrasobliwego Japończyka był zaszyfrowany.
„Najmocniej przepraszamy mieszkańców Amagasaki, władze miasta Amagasaki, i wszystkie inne osoby zaniepokojone niedogodnościami spowodowanymi utratą powierzonych nam ważnych informacji” – przekazała firma w oświadczeniu dla lokalnej prasy.
Pracownik podobno skopiował dane mieszkańców miasta na pendrive i chciał zabrać je do biura swojej firmy – bez pozwolenia – w celu kontynuowania tam swojej pracy.
Historia z happy endem
Pracownik znalazł finalnie przenośny dysk USB wraz ze swoją torbą w pobliżu budynku mieszkalnego, obok którego przechodził w trakcie wieczornego wypadu, podała japońska telewizja NHK.
Pendrive odzyskano w piątek, ale wydarzenie rozgniewało wielu mieszkańców Amagasaki. Urząd miasta otrzymał 30 000 telefonów tylko w ciągu jednego dnia (!) po upublicznieniu incydentu w czwartek.
Miasto musi przeprowadzić śledztwo w zakresie tego, czy dane z czasowo zgubionego nośnika nie zostały skopiowane przez postronną osobę.
Japonia jest kojarzona z postępem technologicznym, ale przy tym znana z raczej słabego poziomu cyberbezpieczeństwa. Według ankiety przeprowadzonej przez Tokyo Shoko Research w 2021 roku, prywatne dane ponad pięciu milionów mieszkańców Japonii wyciekły do sieci lub zostały utracone. Prawie połowa incydentów była efektem instalowania wirusów komputerowych lub innych form nieautoryzowanego dostępu..
Źródło: itmedia.co.jp