Zagrożenia: komunikatory

mareklSkomentuj
Zagrożenia: komunikatory

ywania komunikatorów internetowych w firmach.

Badanie przeprowadzono między 1 maja a 1 czerwca 2007 roku. Opiera się na odpowiedziach 1101 respondentów z całego świata, którzy wypełnili ankietę online na stronie SecurityLab.ru. Ankieta ta została skierowana głównie do doświadczonych ekspertów z dziedziny technologii oraz bezpieczeństwa informatycznego odwiedzających stronę SecurityLab.ru.

Badanie potwierdza, że komunikatory internetowe stają się podstawowym narzędziem komunikacji biznesowej. Firmy zaczynają uświadamiać sobie zagrożenia związane z wykorzystywaniem takich technologii oraz podejmować działania zapobiegawcze. Jednak wiele firm woli całkowicie ignorować ten problem, przez co stają się potencjalnym celem ataków złodziei "z wewnątrz".

Przyjmując za fakt dalsze rozpowszechnienie komunikatorów w środowisku biznesowym, możemy spodziewać się wzrostu liczby narzędzi przeznaczonych do ochrony firm przed zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem takich technologii. Z czasem liczba firm, które ignorują ten problem, zmniejszy się, podczas gdy zapotrzebowanie firm oraz podaż producentów rozwiązań wzrośnie z powodu eskalacji zagrożeń oraz głośnych incydentów utraty poufnych informacji za pośrednictwem komunikatorów internetowych spowodowanej działaniami wewnętrznych złodziei firmowych.

"Podatność na zagrożenia zwiększa się z kilku powodów" – mówi Alexey Dolya, autor artykułu. "Po pierwsze, istnieje grupa szkodliwych programów, które atakują protokoły komunikatorów. Po drugie, ze względu na istnienie luk w zabezpieczeniach program kliencki może stanowić potencjalny cel hakerów. Po trzecie, poufne informacje wysyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych łatwo mogą zostać przechwycone przez osoby, które chcą to zrobić i wiedzą jak. Jeśli dodamy do tego rozgoryczonego lub nielojalnego pracownika firmy, który posiada determinację i potrafi wysłać na zewnątrz poufne dane za pośrednictwem komunikatora internetowego, od razu zrozumiemy, dlaczego mamy powody do niepokoju."

Pełny artykuł można znaleźć w Encyklopedii Wirusów www.viruslist.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=456.

Źródło: Kaspersky Lab

Udostępnij

marekl