Zastrzeżenie PESEL – od kiedy?
Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński potwierdzał, że zastrzeganie numeru PESEL będzie możliwe z poziomu świetnej aplikacji mObywatel oraz w formie tradycyjnej, pisemnej w dowolnym urzędzie gminy lub urzędzie pocztowym. Aby zastrzeżenie PESEL stało się możliwe niezbędna jest nowelizacja ustawy o ewidencji ludności oraz niektórych innych ustaw w związku z zapobieganiem skutkom kradzieży tożsamości. Dobre wieści: Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy.
Według informacji przekazywanych przez serwis Cashless.pl, rejestr z zastrzeżonymi numerami PESEL ma zostać uruchomiony już we wrześniu bieżącego roku. Usługa będzie bezpłatna i ma chronić nie tylko przed zaciąganiem pożyczek przez niepowołane osoby, ale też na przykład wyrabianiem duplikatów kart SIM.
Przypominam, że już wkrótce mObywatel zastąpi dowód osobisty we wszystkich przypadkach. To narzędzie, z którego warto korzystać z wielu powodów. Najlepiej je zainstalować i sprawdzić, co potrafi.
Jak zastrzec PESEL?
Taki sposób obecnie nie istnieje.
Obecnie jedyną metodą bronienia się przed działalnością przestępców jest skorzystanie z Biura Informacji Kredytowej i wykupienie płatnej usługi monitorowania tego, czy ktoś nie próbuje dopuszczać się zaciągania pożyczek na numer PESEL lub dokonanie zastrzeżenia kredytowego.
Źródło: mat. własny, Cashless