Claude AI w końcu dostępny w Polsce! Jak z niego skorzystać?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Claude AI w końcu dostępny w Polsce! Jak z niego skorzystać?

Firma Anthropic w końcu pozwoliła polskim użytkownikom na skorzystanie z głównego rywala ChatGPT – modelu Claude. Od dzisiaj możecie bez przeszkód założyć konto na stronie firmy i zacząć od razu korzystać z tej sztucznej inteligencji. Do tej pory trzeba było to robić “na około” poprzez innych dostawców lub VPN. Jak zacząć swoją przygodę z modelami Claude? 

Anthropic Claude wylądował w Polsce

W ostatnich miesiącach pisałem dla Was o zupełnie nowej rodzinie modeli Claude 3, w skład której wchodzą Anthropic Claude w końcu dostępny w naszym kraju trzy warianty: Haiku, Sonnet i Opus. Kazdy z tych modeli posiada inną charakterystkę wydajności, szybkości i kosztów. Dzięki temu już teraz możecie dostosować wybór modelu do swoich specyficznych potrzeb, znajdując optymalny balans między jakością, czasem odpowiedzi i ceną. Taka elastyczność jest niewątpliwym atutem Claude 3 w porównaniu do ChatGPT, który oferuje znacznie mniej opcji konfiguracji.

Modele Claude 3 zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i etyce, wykorzystując innowacyjne podejście zwane „Constitutional AI”. Dzięki temu generowane przez nie odpowiedzi są nie tylko trafne i pomocne, ale także zgodne z zasadami odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji. ChatGPT, główny rywal dla Anthropic również dąży do zapewnienia bezpieczeństwa, ale nie kładzie aż tak dużego nacisku na kwestie etyczne jak Claude 3.

Sztuczna inteligencja z rodziny Claude potrafi w każdym przypadku przetwarzać do 200 000 tokenów, czyli około 350 stron tekstu. Dzięki temu Claude 3 radzi sobie doskonale z analizą długich dokumentów i generowaniem spójnych odpowiedzi nawet na złożone, wielowątkowe pytania. ChatGPT Plus oferuje co prawda większe okno kontekstowe niż darmowa wersja, ale wciąż ustępuje pod tym względem modelom Claude 3. Zdecydowanie warto się tym pobawić, polecam!

Jeśli chodzi o benchmarki, to w wielu z nich, takich jak HumanEval, MMLU czy GSM8K, modele Claude 3 osiągają lepsze rezultaty niż GPT-4, będący podstawą ChatGPT Plus. Szczególnie imponujący jest najbardziej zaawansowany model Opus, który w moich testach wykazywał się świetnym rozumowaniem i dużo lepszymi odpowiedziami niż ma to miejsce w przypadku konkurencji.  Anthropic zrobiło tutaj naprawdę dobrą robotę. 

Dlaczego Claude nie był dostępny w naszym kraju? 

Do tej pory problemy z dostępnością Claude AI w Europie były znaczącą przeszkodą dla wielu osób, które chciały wypróbować modele od Anthropic. Głównym powodem takiej sytuacji były były surowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące prywatności danych i sztucznej inteligencji. Oczywiście chodzi o RODO oraz niedawno wprowadzony AI Act. 

To już jednak nieaktualne. Z Claude możemy skorzystać bez problemu w naszym kraju. 

Jak więc to zrobić? 

Jak z niego skorzystać?

Aby rozpocząć zabawę z testowaniem modeli Claude, wystarczy przejść na stronę Anthropic oraz wybrać sposób, w jaki chcecie założyć konto. Ja klasycznie wybrałem założenie swojego poprzez logowanie Google. 

Claude AI w Polsce

Następnie Anthropic poprosi Was o zweryfikowanie numeru telefonu. Z obszernej listy wystarczy wybrać Polskę, podać swój numer i poczekać na wiadomość.

Claude AI w Polsce

Po rejestracji wystarczy uzupełnić podstawowe dane, zaakceptować regulamin oraz zasady korzystania ze sztucznej inteligencji od Anthropic i w zasadzie gotowe. 

Claude AI w Polsce

W ramach darmowego planu, Claude jest ograniczony do modelu Sonnet. W cenie około 100 zł miesięcznie możecie skorzystać ze wszystkich dostępnych modeli: w tym najpotężniejszego z nich, czyli Opus 3. 

Pamiętaj, że jakość promptów ma duży wpływ na efektywność Claude, zwłaszcza w złożonych zadaniach. Możesz skorzystać z poradnika „Prompt engineering”, aby nauczyć się tworzyć prompty, które w pełni wykorzystają potencjał Claude. 

Znajdziesz tam najlepsze praktyki, częste pułapki, przykłady z życia wzięte oraz interaktywny samouczek. Eksperymentuj z różnymi technikami, aby zobaczyć, jak wpływają na odpowiedzi Claude.

Miłej zabawy!

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.