Polski oddział EA opublikował oficjalny komentarz do sprawy:
Producenci gier zarabiają na lootboksach krocie i zapewne nie widzi się im z tej formy zarobku rezygnować. Jednak w niektórych przypadkach muszą ustąpić przed prawem, które w kwestiach związanych z hazardem jest często dość restrykcyjne. I tak na początku września pisaliśmy o tym, że rząd Belgii wszczął dochodzenie przeciwko EA. Teraz afera lootboksowa może wybuchnąć również w naszym kraju.
Doniesienie mówi o mikrotransakcjach w grze FIFA 19, a konkretniej w jej najpopularniejszym trybie FIFA Ultimate Team (FUT):
„Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii.”
Oprócz samego modelu mikrotransakcji, w doniesieniu Rollauera możemy przeczytać między innymi o demoralizowaniu dzieci poprzez kierowanie do nich reklam gry FIFA 19, a także poprzez dystrybucję FIFA Points w zwyczajnych marketach.„Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model w którym za pieniądze można kupić wszystko a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane.”
Polski oddział Electronic Arts nie opublikował póki co komentarza w tej sprawie. Poniżej znajdziecie pełną treść doniesienia:Dotyczy: Naruszenia ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami) przez firmę EA Sports.
Co roku firma EA Sports z siedzibą w Redwood City, Kalifornia, USA wypuszcza nową wersję gry FIFA. Wraz z nią dostępny jest tryb FIFA ULTIMATE TEAM. W trybie tym, konsumenci kompletują swoją drużynę piłkarską za pomocą paczek z kartami. Każda z takich paczek jest rzecz jasna płatna. Konsumenci płaca za nią albo za pomocą wirtualnej waluty (coinsów) albo tzw. Punktów FIFA.
Punkty FIFA można zakupić za pomocą samej gry jak i aplikacji zewnętrznej zwanej „FUT” jak i platformy internetowej „Webapp”.
Zawartość paczek jest całkowicie losowa. Po przeanalizowaniu modelu sprzedaży doszliśmy do wniosku że jest to poważne naruszenie ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami). Cały model nabywania kart w grze ma charakter loterii.
Naruszono w tym przypadku art. 2 pkt. 2 par. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych który mówi „Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych oraz gry odpowiadające zasadom gier na automatach urządzane przez sieć Internet o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.”.
Opisany model polega na tym iż konsument za pomocą aplikacji, serwisu internetowego lub gry nabywa „Punkty FIFA” i za ich pomocą może zakupić paczki (brązowe, srebrne, złote lub specjalne) których zawartość jest całkowicie losowa. Tłumaczenie EA Sports które podaje w niektórych krajach prawdopodobieństwo wylosowania karty jest w tym przypadku niewystarczające. Można je porównać do podania w przypadku zakładów totalizatora sportowego iż wygrana tzw. Szóstki to prawdopodobieństwo jak 1 do pięćdziesięciu milionów i na tej podstawie twierdzić iż totalizator sportowy nie jest grą losową i hazardową.
Tu należy nadmienić iż istnieje tzw. Czarny rynek „coinsów” gdzie możemy zakupić od innych konsumentów drugą walutę używaną w grze. Jest to tak popularne iż powstały witryny internetowe sprzedające coinsy (co jest niezgodne z regulaminem gry FIFA sporządzonego przez EA Sports). Jako przykład podaję tu witryny www takie jak: fifacoins.pl, futcoins.pl czy fifacoin.com. Bez problemu aukcje z „coinsami” znajdziemy też w serwisie internetowym allegro.pl
Mamy więc do czynienia z realnymi pieniędzmi i realnym hazardem.
Z gry korzystają tez być może przede wszystkim dzieci poniżej 15 roku życia. EA Sports nie wypracowała żadnego mechanizmu który chroniłby małoletnich obywateli naszego kraju przed hazardem. Mało tego. Płatności zostały uproszczone aby nie trzeba było już podawać numeru karty kredytowej czy płatniczej. Takich transakcji można też dokonać kupując punkty fifa w sklepach stacjonarnych takich jak Empik czy Media Markt jak i również za pomocą płatności PAYSAFECARD. Ta ostatnia możliwość gwarantuje niemal pełną anonimowość. Mamy więc do czynienia z wysoce demoralizującą praktyką która jest skierowana w małoletnich którzy są jednymi z głównych grup korzystających z tej formy hazardu. To może mieć destrukcyjny wpływ na ich psychikę a w przyszłości stworzyć rzesze młodych ludzi uzależnionych od hazardu.
Z mojej wiedzy wynika iż EA Sports nie ubiegało się o licencję na organizację gier hazardowych ani takowej nie posiada w dniu dzisiejszym. Mamy więc do czynienia z nielegalną loterią na wielką skalę w której wedle naszych wyliczeń może uczestniczyć około 200 tysięcy obywateli RP. Żaden z nich nie ma też świadomości że uczestniczy w nielegalnym procederze.
Następnie musze nadmienić iż sprzedaż samej gry „FIFA 19” to tylko niewielka część zysku dla firmy EA Sports. Lwią część tego zysku stanowią właśnie zakupy punktów fifa które dokonują gracze. Są to gigantyczne straty dla budżetu państwa.
Osobną kwestią jest reklama.
Nowelizacja utrzymuje generalny zakaz reklamy i promocji gier hazardowych, jednakże wyraźnie pozwala na prowadzenie reklamy takich zakładów wzajemnych, na których urządzanie zostało udzielone zezwolenie, na zasadach określonych w dodanym art. 29b. Zakaz zostaje zatem znacznie złagodzony. Podkreślenia wymaga fakt, że ustawodawca zdecydował się tylko na dopuszczenie możliwości prowadzenia reklamy zakładów wzajemnych, a nie ich promocji. Ta ostatnia w dalszym ciągu pozostanie zabroniona.
Przepis pozwalający na prowadzenie reklamy zakładów wzajemnych został ukształtowany podobnie do art. 131 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w którym określono warunki dopuszczalności prowadzenia reklamy i promocji napoju alkoholowego w postaci piwa.
I tak, reklama zakładów wzajemnych nie może:
– być kierowana do małoletnich ani ich przedstawiać i odbywać się przy ich udziale;
– łączyć urządzania gier lub uczestnictwa w grach ze sprawnością fizyczną, intelektualną bądź z szansą na uzyskanie łatwej wygranej;
– zawierać stwierdzeń, że udział w grach hazardowych ma relaksujący, uspokajający skutek lub jest sposobem rozwiązywania konfliktów osobistych lub problemów finansowych;
– przedstawiać powstrzymywania się lub umiarkowanego uczestniczenia w grach w negatywny sposób,
– zachęcać do uiszczania wyższych stawek jako czynnika zwiększającego szansę na wygraną;
– wywoływać skojarzeń z atrakcyjnością seksualną, relaksem lub wypoczynkiem, nauką lub pracą, sukcesem zawodowym, życiowym lub finansowym.
Według nowych przepisów, będzie możliwe reklamowanie zakładów wzajemnych w telewizji radiu, kinie i teatrze między godz. 22.00 a 6.00. Podczas transmisji z imprez sportowych, których podmiot prowadzący działalność w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych jest sponsorem lub jest sponsorem drużyny lub zawodników biorących czynny udział w danej grze – reklama będzie mogła być prowadzona w tych mediach bez ograniczeń czasowych.
Reklama zakładów wzajemnych nie będzie mogła być również prowadzona:
– w prasie młodzieżowej i dziecięcej,
– na okładkach dzienników i czasopism,
– w miejscach publicznych, z wyłączeniem imprez masowych i imprez sportowych, których podmiot prowadzący działalność w zakresie przyjmowania zakładów wzajemnych jest sponsorem lub jest sponsorem drużyny lub zawodników biorących udział w imprezie sportowej, lub jest sponsorem związku sportowego, który ma związek z organizowaną imprezą, przy czym wyłączenie to obejmuje tylko reklamy gier organizowanych przez sponsora lub reklamę sponsora.
Większość z tych zapisów jest łamana przez EA Sports. Reklama jest skierowana bezpośrednio do młodych ludzi. Jako że FIFA jest grą sportową tak więc automatycznie występuje korelacja pomiędzy wysiłkiem na boisku a hazardem. Z roku na rok EA Sports kładzie coraz większy nacisk na inwestowanie realnych pieniędzy w budowanie składu w FIFA ULTIMATE TEAM. Tegoroczna odsłona gry jest tego najlepszym przykładem. Wpaja młodym ludziom model w którym za pieniądze można kupić wszystko a jednocześnie sukcesy w grze są bardzo słabo nagradzane. Wszystko to jest stworzone po to aby zwiększyć sprzedaż punktów Fifa i zakupu losowych paczek które mają znamiona loterii.
Ryzuje się tutaj bardzo przykry obraz wielkiej korporacji która uzależnia swoich użytkowników już od najmłodszych lat od hazardu.
Młodzież należy do grupy, która jest w sposób szczególny narażona na podejmowanie zachowań ryzykownych, w tym nałogowy hazard. Wśród dzieci i młodzieży do 18 r.ż. obserwuje się najwyższy, w porównaniu z innymi grupami wiekowymi, odsetek osób zagrożonych uzależnienia od hazardu – 12,3% (raport CBOS 2012 r.). To, że młody człowiek nie gra w kasynie, czy nie obstawia wyników wyścigów konnych nie oznacza, że nie uprawia hazardu! Wszystkie gry i zakłady, np. gry na automatach, bingo, telebingo, loterie pieniężne, promocyjne i fantowe, zdrapki, w których stawką są pieniądze lub inne dobra materialne, są hazardem. Granie na samym początku dostarcza ekscytacji, staje się okazją do zdobycia uznania otoczenia, wypełnia czas wolny. Bardzo szybko może się jednak okazać, że hazardowe granie jest próbą poradzenia sobie z emocjami i ucieczką od rzeczywistości.
Według raportu z badań ESPAD z 2011 roku:
– około 1/3 młodzieży przynajmniej raz w życiu uprawiała hazard
uprawienie hazardu deklaruje 8,9% uczniów trzecich klas gimnazjów oraz 10% uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych
– ok 2% młodzieży może być zagrożona hazardem problemowym
Według raportu z badań CBOS z 2010 roku:
– na pierwszym miejscu wśród gier hazardowych wybieranych przez młodzież jest udział w losowaniach lotto i konkursach sms
– na kolejnym miejscu pod względem częstotliwości grania wśród młodzieży są automaty
częściej grają chłopcy niż dziewczęta, jedynym wyjątkiem są gry i loterie sms, w których przeważają dziewczęta
– najczęściej grają dzieci pozbawione kontroli rodzicielskiej, których rodzice ostatni rok spędzili w pracy za granicą (oboje rodzice lub ojciec, obecność matki nie ma w tym wypadku decydującego znaczenia)
– 37% grającej młodzieży zdarzyło się w ciągu roku wydać na grę więcej pieniędzy niż zaplanowało
uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce najczęściej grają w domu np. przez Internet, natomiast uczniowie osiągający słabsze wyniki w nauce częściej korzystają z automatów do gier
Prawo
Osoby do 18. roku życia obowiązuje zakaz wstępu do salonów gier oraz punktów na przyjmowania zakładów wzajemnych. Przed osiągnięciem pełnoletniości dzieci i młodzież nie mogą uczestniczyć w grach losowych, poza loteriami fantowymi i promocyjnymi. Informacja o tym zakazie powinna być zmieszczona na maszynach do gry w widocznym miejscu.
Czynniki ryzyka
Środowiskowe:
– obecność problemu hazardu i/lub innych uzależnień, przemocy w rodzinie
– przykładanie przez rodzinę dużej wagi do wartości materialnych
– doświadczanie trudnych i traumatycznych przeżyć (śmierć bliskiej osoby, poważny wypadek, choroba własna lub członka rodziny, nadużycia seksualne, przemoc fizyczna lub psychiczna)
Psychologiczne:
– niska lub niestablina samoocena
– impulsywność
– trudności z kontrolowaniu swoich nastrojów
– trudności w relacjach i kontaktach interpersonalnych
– niskie umiejętności radzenia sobie ze stresem
– podatność na wpływy zewnętrzne
Inne:
– wiek (na uzależnienie od hazard bardziej podatne są osoby młode do 34 r.ż.)
– reklamy, promocje, karty gracza, łatwy dostęp do tego typu rozrywki
– problemy finansowe
Czynniki chroniące
– stabilne i bezpieczne środowisko życia (zwłaszcza rodzina)
– dobre relacje z dorosłymi i środowiskiem rówieśniczym
– pozytywna samoocena
– umiejętności w radzeniu sobie ze stresem
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki młodzież narażona jest w szczególny sposób na zgubne skutki hazardu. W przypadku gry FIFA zdarzały się niejednokrotnie kradzieże pieniędzy swoim rodzicom właśnie po to aby zakupić nowe paczki FIFA z kuszącymi nagrodami. Wpływ modelu żerowania na najmłodszych jest więc w tym przypadku wysoce demoralizujący. Tym bardziej iż młodzi ludzie stykają się z reklamami tej gry oraz jej trybu nazywanego „FIFA ULTIMATE TEAM” na każdym kroku. W telewizji, internecie czy gazetach. Utwierdza je to w przekonaniu iż hazard który oferuje gra FIFA jest czymś dobrym i nierozłącznie związanym z piłką nożną. Firma EA SPORTS nie robi nic aby informować graczy iż kupowanie paczek oferowanych przez grę jest hazardem. Nie jest to w interesie tej wielkiej korporacji. Uzależnianie graczy od kupowania paczek z kartami jest jej wieczystym interesem. Nad tym uzależnieniem pracują rzesze specjalistów od marketingu którzy w sposób obrzydliwie cyniczny i przedmiotowy traktują młodych graczy. Kłóci się to także z ogólnie przyjętymi zasadami Fair Play. Fifa promuje model w którym wygrać może ten który więcej zapłaci.
Samo rozgrywanie meczy staje się nieopłacalne. Wygrane za jeden mecz sięgają wysokości 600-700 coinsów kiedy cena jednej tylko złotej paczki to 7500. Wszystko to po to aby kupować punkty FIFA i uczestniczyć w grze hazardowej. Skala problemu jest olbrzymia. EA Sports wychodzi z założenia iż skoro ma siedzibę w Kanadzie prawo Polskie jej nie obowiązuje. Z punktu widzenia obywatela jest to wielce niepokojące iż zagraniczna korporacja może się takich czynów dopuszczać na terenie RP bez żadnych sankcji ze strony Państwa.
Reasumując mamy do czynienia z wielkim naruszeniem ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (wraz z nowelizacjami) przez firmę EA Sports. Wiąże się to także z wielkimi stratami dla budżetu Państwa.
Na tej podstawie wnoszę o przeprowadzenie kontroli w tej sprawie jak i nałożeniu kar określonych w ustawie. Wnoszę także o dopisanie domeny https://www.easports.com/pl/fifa/ultimate-team/fut-app do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Wnoszę także o zablokowanie aplikacji FUT 19 która dostępna jest w Apple store jak i Sklep Play.
Wnoszę także o informowanie mnie o postępach w sprawie gdyż reprezentuje w tym momencie jako dziennikarz ponad dziesięć tysięcy obywateli naszego kraju którzy także są zaniepokojeni praktykami EA Sports a którzy są jednocześnie moimi czytelnikami. Uprzejmie prosiłbym także o kontakt drogą mailową gdyż jest ona najszybsza.
Do wiadomości:
Premier RP Mateusz Morawiecki
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
00-583 Warszawa
Al. Ujazdowskie 1/3
Izba Celna w Warszawie
ul. Erazma Ciołka 14 A
01-443 Warszawa
Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie
Cybernetyki 19B, 02-677 Warszawa
Źródła:
N. Węgrzecka – Giluń (2012). Patologiczny hazard i Internet. Przewodnik dla Rodziców. Warszawa: Fundacja ETOH.
B. T. Woronowicz (2012). Hazard, zagrożenia i drogi wyjścia. Poznań: Media Rodzina.
Źródło: Gamezilla
Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam aby nas gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę aby upewnić się że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem. Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu w jaki chcą grać i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej pozwalające rodzicom upewnić się że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami.