Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

Jan DomańskiSkomentuj
Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

{reklama-artykul}Odkąd firma 11 bit studios oznajmiła, że cały zarobek ze sprzedaży This War of Mine na wszystkich platformach elektronicznych przez najbliższe siedem dni przekaże na Ukraiński Czerwony Krzyż, możemy mówić o sukcesie, ale i pewnym negatywnym trendzie. Gra stała się bardzo popularna, jednak z drugiej strony podskoczyły też negatywne opinie. Mają wspólne mianowniki.

Ogromny wzrost popularności This War of Mine od czasu agresji Rosji na Ukrainie

Do podobnych akcji przyłączyło się więcej twórców gier, nie tylko 11 bit studios zadeklarowało przekazanie środków na pomoc humanitarną Ukrainie. Więcej o wyrazach wsparcia i pomocy polskich twórców gier dla Ukrainy przeczytacie w zaktualizowanej już wczoraj informacji (pierwotnie z czwartku). Od tego czasu na Steam widać ogromny wzrost popularności This War of Mine.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

Nagły wzrost popularności This War of Mine na Steam / Foto: SteamCharts – własne

W ciągu ostatnich 24 godzin, w produkcję grało w jednym czasie prawie 8 tysięcy użytkowników na samym Steam. A są też przecież inne platformy, i to nie tylko na PC. To ogromny wzrost w stosunku do poprzednich miesięcy. Ostatni porównywalny pik można datować na koniec 2020 roku, a chwilowe wyższe wyniki bliskie historycznemu maksimum ponad 9 tysięcy graczy, miały miejsce jeszcze w 2017 roku.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

This War of Mine i DLC do gry w top 10 bestsellerów na Steam / Foto: Steam – własne

To oczywiście zasługa akcji 11 bit studios, które przekaże środki zdobyte na sprzedaży produkcji w całości na pomoc humanitarną Ukrainie. This War of Mine: Complete Edition, podstawowa edycja This War of Mine jak i dodatki Stories – Season Pass czy The Little Ones, są już w top 10 bestsellerów Steam. Wyprzedziły nawet Dying Light 2 Stay Human (a przynajmniej Complete Edition) i są zaraz przed wciąż bardzo dobrze sprzedającym się w nowej fali Cyberpunkiem 2077 i Grand Theft Auto V: Edycją Premium.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine na Steam, na szczęście mniejsza niż tych pozytywnych

Oczywiście można było się spodziewać dużej fali recenzji This War of Mine, które będą zawierać odniesienia do obecnej sytuacji ataku Rosji na Ukrainę, a nie tylko (bądź wcale) dotyczących samej gry. Pozytywnych opinii niemających nic wspólnego z samym This War of Mine (okazywanie wsparcia Ukrainie i negowanie działań rządu Rosji) jest na Steam ogrom.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

Ogromny skok w pojawiających się nowych recenzjach This War of Mine przez ostatnie dni na Steam / Foto: Steam

Ale też jak nigdy dotąd można zaobserwować falę negatywnych opinii. Oczywiście znów nienawiązujących do samej gry. Większość z nich jest napisana po rosyjsku, chińsku, a także w miarę duża część po angielsku. Inne języki są w marginalnej mniejszości. Przewijają się w nich opinie o wybiórczym traktowaniu pomocy ofiarom konfliktów (rzekomy brak podobnych akcji przy okazji innych działań wojskowych, choć 11 bit studios przekazywało pieniądze na pomoc w ramach organizacji War Child UK). Innym częstym zarzutem jest pomoc Ukrainie, która według tej części użytkowników Steam, którzy powielają rosyjską propagandę i dezinformację, rzekomo dopuściła się zbrodni na ludności czy ma nazistowski rząd, co oczywiście nie jest zgodne z prawdą. Na szczęście fala pozytywnych komentarzy jest o wiele większa.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

Przykładowe negatywne komentarze o This War of Mine ze Steam z ostatnich dni / Foto: Steam – własne

System recenzji Steam działa w taki sposób, że wyrażenie opinii o grze może nastąpić tylko w przypadku jej posiadania (niezależnie od tego, kiedy się ją kupiło i czy bezpośrednio na Steam czy w zewnętrznym sklepie). Część negatywnie opiniujących steamowiczów ma oczywiście na swoich kontach wiele innych tytułów i grała w This War of Mine przez wiele godzin. Jednak są też ewidentnie konta stworzone tylko w celu wyrażenia negatywnych odczuć mające jedną czy kilka gier i w zasadzie niemalże zerowy czas rozgrywki. Najciekawsze w sprawie jest to, że przecież musiano wtedy kupić kopię This War of Mine, więc i tak wspomogło się Ukrainę.

11 bit studios zebrało dzięki graczom 160 tysięcy dolarów na pomoc Ukrainie w niecałą dobę

Firma 11 bit studios pochwaliła się już wczoraj wynikami akcji z niecałej doby po jej rozpoczęciu. Jak przekazali na swoim oficjalnym profilu Twittera, w mniej niż 24 godziny zebrano 160 tysięcy dolarów (prawie 660 tysięcy złotych). Jednak na tym nie koniec. Jeszcze została duża część z deklarowanego tygodnia, w którym można wspomóc Ukrainę kupując This War of Mine i DLC na każdej platformie, więc finalna kwota na pewno bardzo mocno się powiększy.

Fala negatywnych opinii o This War of Mine cyrylicą i chińskim pismem

11 bit studios zebrało już dzięki graczom 160 tysięcy dolarów wsparcia dla Ukrainy / Foto: 11 bit studios @ Twitter

Zobacz również: Zdobądź 25 złotych na Steam. Promocja Żabki z batonami KitKat

Źródło i foto: własne / Steam / SteamCharts / 11 bit studios

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.