GOG ochroni ulubione gry z dzieciństwa. Klasyki zostały ulepszone

Piotr MalinowskiSkomentuj
GOG ochroni ulubione gry z dzieciństwa. Klasyki zostały ulepszone

GOG ogłosił wprowadzenie programu, którego celem jest ochrona klasycznych tytułów. Platforma dystrybucji cyfrowej ogłosiła plan usprawnienia starych gier tak, by można było bez problemu uruchomić je na nowoczesnych komputerach. Zadbano o wdrożenie niezbędnego wsparcia oraz implementacji szeregu poprawek. Dzięki temu użytkownicy mogą doświadczyć ulubionych produkcji ze swojego dzieciństwa bez zbędnego kombinowania.

GOG ochroni i ulepszy mnóstwo klasycznych tytułów

Gamingowy rynek to dosyć specyficzne miejsce. Nie tak dawno informowaliśmy Was o firmie Nintendo pozywającej streamera na ponad 7,5 miliona dolarów. Doigrał się on za udostępnianie nielegalnych zapisów z rozgrywki. Trudno też przejść obojętnie obok aplikacji NVIDIA debiutującej nareszcie w stabilnej wersji – tym samym doszło więc do wycofania popularnej usługi GeForce Experience.

GOG Preservation Program to bardzo niski ukłon w stronę fanów zabawy retro. Klasyczne gry objęte wsparciem platformy nie tylko trafią do jej oferty, ale też zostaną odpowiednio usprawnione. Dzięki temu użytkownicy otrzymają pewność, że ulubione produkcje z dzieciństwa uruchomią na nowoczesnych komputerach i systemach operacyjnych. Nie będzie więc potrzeby wykorzystywania zewnętrznych programów czy instalowania fanowskich łatek. Zniknie również konieczność używania wirtualizacji, co jest dosyć skomplikowanym procesem – zwłaszcza dla niedzielnych graczy.

Jeśli zobaczycie produkcję opatrzoną logotypem widocznym na miniaturce artykułu, to możecie mieć pewność, że wystarczy ją zainstalować, by cieszyć się klasycznym doświadczeniem. Udostępnienie obsługi współczesnego oprogramowania to jednak nie wszystko. GOG stara się przy okazji wprowadzać szereg usprawnień podnoszących jakość dystrybuowanych tytułów. Mowa więc o łatkach naprawiających krytyczne błędy czy problemy występujące w wersjach dostępnych na innych platformach. Idealnym przykładem jest Steam, gdzie także możemy odnaleźć mnóstwo retro gier, ale pozbawionych stosownego wsparcia. Często nie uruchamiają się one bez wykonania dodatkowych kroków przez użytkownika.

100 klasycznych gier uruchomicie na Windows 10 i Windows 11

Opisywany program dopiero wystartował i obejmuje około 100 gier. Kolejne dzieła mają trafić do biblioteki na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. GOG obiecuje, że kupno usprawnionych produkcji wiązać się będzie z:

  • działaniem na obecnych i przyszłych popularnych komputerowych konfiguracjach,
  • kompletnością oferowanej wersji (obecność instrukcji, bonusowej zawartości czy dodatków),
  • wsparciem działu technicznego w momencie wystąpienia problemu z uruchomieniem gry,
  • dostępem do instalatora niewymagającego posiadania połączenia internetowego.

Jeśli zaś chodzi o produkcje objęte wsparciem, to mówimy przede wszystkim o takich klasykach jak Diablo, Heroes of Might and Magic III czy trylogia Resident Evil. Wszystkie te gry bez problemu działają na systemie Windows 10 i Windows 11 – wystarczy pobranie, zainstalowanie i uruchomienie.

GOG przy okazji wyeliminował najczęstsze usterki uniemożliwiające do tej pory cieszenie się w pełni rozgrywką. Sekcja pytań i odpowiedzi zawiera wzmiankę o dostępności tytułów na macOS, lecz przedstawiciele platformy przyznają, że jeszcze nie rozgryźli tego aspektu. Nadzieja nadal się jednak tli.

Koniecznie zerknijcie na oficjalną stronę GOG – znajdziecie tam wszystkie informacje na temat Preservation Program. Odbiór tego pomysłu przez społeczność jest niezwykle pozytywny i inni przedstawiciele branży powinni brać z popularnej platformy przykład.

Źródło: GOG / Zdjęcie otwierające: GOG

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.