Co to jest Google Stadia?
Google Stadia to usługa pozwalająca przesyłać za pośrednictwem sieci gry na posiadane przez Ciebie urządzenia, niekoniecznie dysponujące wysoką mocą obliczeniową. Masz niezbyt wydajny komputer i chciałbyś grać w najnowsze produkcje AAA w wysokiej liczbie detali, bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej? A może marzysz o tym, aby w gry znane z PCtów zagrać na swoim smartfonie lub tablecie z systemem Android 10 lub nowszym? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, w takim razie Google Stadia jest dla Ciebie – o ile tylko dysponujesz dość szybkim i stabilnym połączeniem internetowym.
Dzięki usłudze streamingowej Google odpada konieczność zakupu drogiego komputera!
Do korzystania ze Stadia zalecana jest minimalna szybkość połączenia z Internetem wynosząca 10 megabitów na sekundę (Mb/s). Takie parametry umożliwią zabawę w rozdzielczości 720p, w 60 kl./s. i z dźwiękiem stereo. Połączenie 20 Mb/s to gwarant zabawy w 1080p, w 60 kl./s., w HDR i z dźwiękiem 5.1. Dopiero połączenie o prędkości co najmniej 35 Mb/s pozwoli na granie w 4K, w 60 klatkach na sekundę, z HDR i dźwiękiem 5.1.
Google Stadia działa na zasadzie zbliżonej do GeForce NOW, co oznacza, że aby zagrać w daną grę najpierw musisz ją kupić. Biblioteka gier oferowanych przez Google w ramach abonamentu jest skromna. Niestety, gry kupione na Google Stadia nie są dostępne nigdzie indziej! To największa z różnic pomiędzy Google Stadia i GeForce NOW.
Aby grać, nie potrzebujesz specjalnego sprzętu ani zaproszenia, wystarczą ekrany i kontrolery, które już masz. Opcjonalnie możesz zakupić Google Chromecast Ultra lub kontroler Stadia, które mogą uprzyjemnić rozgrywkę, na przykład umożliwiając łatwiejsze granie na telewizorze.
Google Stadia – ile kosztuje? Cena
Google Stadia dostępna jest w dwóch wariantach. Darmowa Google Stadia Free pozwala grać w maksymalnej rozdzielczości 1080p i w 60 klatkach na sekundę. W ramach kosztującej 39 złotych miesięcznie subskrypcji (pierwszy miesiąc jest za darmo) Google Stadia Pro możesz grać nawet w jakości 4K i w 60 klatkach na sekundę. Firma z Mountain View zapowiada, że w przyszłości zagramy w rozdzielczości 8K i 120 klatkach na sekundę.
Opłacając abonament Google Stadia Pro otrzymasz:
- Natychmiastowy dostęp do bezpłatnych gier, których liczba rośnie każdego miesiąca
- Rabaty na zakup gier
- Możliwość grania w rozdzielczości nawet 4K z efektem HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1
W bezpłatnym pakiecie Google Stadia Free za darmo dostępne są wyłącznie dwa tytuły – Destiny 2 oraz Super Bomberman R Online. Płatny wariant Google Stadia Pro daje akces do rosnącej z miesiąca na miesiąc biblioteki darmowych produkcji.
Google Stadia – jakie gry w Google Stadia Pro?
Dzięki subskrypcji Stadia Pro obecnie otrzymasz dostęp do następujących bezpłatnych gier:
- Celeste
- Crayta
- Dead by Daylight
- Embr
- Everspace
- Gunsport
- GYLT
- Hello Neighbor: Hide & Seek
- Hitman 1
- Hitman 2
- Human: Fall Flat
- Into the Breach
- Jotun: Valhalla Edition
- Kine
- Lara Croft and the Temple of Osiris
- Monster Jam Steel Titans
- Orcs Must Die! 3
- Panzer Dragoon
- PlayerUnknown’s Battlegrounds
- Republique
- Risk of Rain 2
- Rock of Ages 3: Make & Break
- Secret Neighbor
- Sniper Elite 4
- Steamworld Dig
- SteamWorld Dig 2
- SteamWorld Heist
- SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech
- Sundered: Eldritch Edition
- SUPERHOT Mind Control Delete
- The Gardens Between
Biblioteka darmowych gier udostępnianych graczowi w ramach subskrypcji Google Stadia Pro jest skromna. | Źródło: mat. własny
Jak sami widzicie nie jest to lista imponująca i brakuje tutaj przede wszystkim tytułów „pierwszoligowych”. Mimo tego, produkcje takie jak Dead by Daylight, czy też PUBG powinny zapewnić sporo dobrej zabawy. Pamiętajcie, że Google Stadia stworzono przede wszystkim z myślą o tym, abyście grali w gry, które uprzednio sobie kupiliście.
W sklepie Stadia nie brakuje tytułów AAA. Obecnie znajdziesz tam m.in. Assassin’s Creed Valhalla, Watch Dogs: Legion, a wkrótce także Cyberpunk 2077 i FIFA 21.
Google Stadia – jak zacząć?
1. Udaj się na stronę stadia.google.com i zaloguj się za pomocą swojego konta Google, a następnie potwierdź jego dane.
Źródło: mat. własny
2. Zaakceptuj Warunki korzystania z usługi Stadia.
Źródło: mat. własny
3. Wybierz swój awatar.
Źródło: mat. własny
4. Wybierz nazwę użytkownika Stadia. Ta nazwa będzie miałą charakter publiczny – nie używaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska.
Źródło: mat. własny
5. Skonfiguruj ustawienia prywatności. Dopiero, gdy to zrobisz, będziesz mógł przejść dalej.
Źródło: mat. własny
6. Zdecyduj o tym, czy chcesz subskrybować newsletter.
Źródło: mat. własny
7. Skorzystaj z darmowego miesiąca próbnego i przekonaj się, czy Google Stadia jest usługą dla Ciebie. na tym etapie musisz podać dane karty płatniczej. Subskrypcję anulujesz w dowolnym momencie.
Źródło: mat. własny
Google Stadia – czy warto?
Jeśli korzystasz na co dzień z wydajnego komputera, to… nie warto. Usługę Google Stadia stworzono przede wszystkim z myślą o użytkownikach sprzętu nie dającego na co dzień możliwości czerpania frajdy z ogrywania najnowszych tytułów w najwyższych detalach i rozdzielczościach. To właśnie oni mogą być zainteresowani zakupem gier w tym miejscu, o ile nie odstraszy ich to, że nie zagrają w nie poza Google Stadia.
Google Stadia z pewnością nie jest dla mnie, ale swój wpis dotyczący wrażeń z korzystania z Google Stadia pisze dla Was właśnie Jan. Będzie to interesująca lektura dla każdego, kto rozważa zakup subskrypcji w tej usłudze.