Instytut Pamięci Narodowej (IPN) wydał właśnie nową grę, którą można pobrać zupełnie za darmo. Lotnicy to dosyć ciekawy projekt pozwalający na odkrycie historii polskich sił powietrznych. Mamy więc również do czynienia z aspektem edukacyjnym, co należy uznać za dobrą wiadomość. Warto też poświęcić chwilę na analizę wymagań sprzętowych produkcji – te mogą zdziwić wielu użytkowników. Kto wie, może Wasz komputer nie podoła temu przedsięwzięciu?
IPN po raz kolejny stworzył ciekawą grę edukacyjną
IPN regularnie angażuje się w gaming co najmniej od pięciu lat. Pierwszy projekt (WARSAW RISING: Miasto Bohaterów) spotkał się początkowo z uznaniem wielu osób, choć ostatecznie spłynęła na niego fala krytyki. Nie należy też zapominać o takich tytułach jak Gra Szyfrów, Szybowcowa ’87 czy świadectwo poMOCY. Część z tych gier stworzona została z myślą o VR i (częściowo) możemy powiedzieć to samo o tytułowej pozycji. Czego dokładnie należy się po niej spodziewać?
- Sprawdź również: IPN tworzy kolejną patriotyczną grę. Solidarność w roli głównej
Lotnicy zostali ogłoszeni już ponad miesiąc temu. Dopiero teraz jednak mamy do czynienia z oficjalną premierą „edukacyjnej gry przygodowej w trybie pierwszoosobowym zawierającej elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne”. Jeśli chodzi o deweloperów, to za produkcją stoi polskie studio Chronospace. Internauci powinni przygotować się na odkrycie historii polskich sił powietrznych w czasie II wojny światowej.
Gracze wcielą się w rolę „polskiego asa lotnictwa” i wezmą udział w starciach z Luftwaffe. Oczywiście całość będzie oparta na faktycznych wydarzeniach. Mowa więc o możliwości zapoznania się z legendarną Eskadrą Specjalnego Przeznaczenia czy niesieniu pomocy Powstańcom Warszawskim – odbędzie się rekonstrukcja lotu w nocy 16 na 17 sierpnia 1944 roku. Kluczowy okaże się także dziennik zawierający „kompendium wiedzy historycznej”.
Wymagania sprzętowe są dosyć wysokie
Fabuła natomiast jest podzielona na 6 misji, gdzie spotkamy autentyczne postaci (Jan Zumbach, Stanisław Skalski, Anna Leska, Jadwiga Piłsudska, Leszek Owsiany, Włodzimierz Bernhardt). Nie wszystkie zdarzenia będą rozgrywać się w powietrzu, warto o tym wspomnieć. Nie zabraknie fragmentów na lądzie, gdzie przejedziemy się samochodem czy rozwiążemy szereg zagadek logicznych. IPN daje także znać o specjalnie przygotowanej ścieżce dźwiękowej inspirowanej utworami Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza
Niektórych mogą zdziwić wymagania sprzętowe, które prezentują się następująco:
- System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 lub Windows 11,
- Procesor: Intel Core i5-12 generacji,
- Pamięć: 16 GB RAM,
- Karta graficzna: 8 GB VRAM, RTX 3060 / 3070,
- DirectX: Wersja 11 / 12,
- Miejsce na dysku: 50 GB dostępnej przestrzeni.
Trzeba przyznać, że są one dosyć wysokie – część komputerów może mieć więc problemy z uruchomieniem gry Lotnicy. Warto przetestować na własnym PC. Teraz pozostaje czekać na ogłoszenie kolejnego projektu gamingowego przez IPN. Ten najnowszy zbiera na razie bardzo dobre opinie, więc zapewne instytut nie zamierza rezygnować z tego typu inwestycji.
Źródło: Steam, IPN / Zdjęcie otwierające: IPN