Wygląda na to, że polskie szkoły stają się coraz bardziej otwarte na gry wideo. Taki przynajmniej wniosek można wyciągnąć po lekturze najnowszego ogłoszenia ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych zyskali właśnie bezpłatny dostęp do produkcji Minecraft w jej edukacyjnym wariancie. Czego dokładnie należy się po tym spodziewać?
Minecraft Education Edition dla polskich uczniów
Wielkimi krokami zbliża się wydanie czwartoklasistom darmowych laptopów. Oczywiście po drodze napotkano liczne problemy, co raczej żadnego mieszkańca tego kraju nie powinno dziwić. Poza tym przez kilka ostatnich lat polskie ministerstwa zaangażowały się w wydanie gier mających na celu edukację odnośnie do historii naszego państwa. Chodzi rzecz jasna o Grę szyfrów oraz WARSAW RISING: Miasto Bohaterów. Poza tym posiadacze headsetów VR mogą spróbować swoich sił w tytule o nazwie Szybowcowa ’87.
Teraz rządzący wpadli na kolejny pomysł. Na oficjalnym profilu Centrum GovTech (międzyresortowy zespół w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do spraw innowacji i cyfryzacji) pojawiła się interesująca wieść. Chodzi o udostępnienie gry Minecraft Education Edition wszystkim szkołom podstawowym i ponadpodstawowym. Teraz każdy uczeń/nauczyciel może uzyskać bezpłatny dostęp do „wirtualnej platformy edukacyjnej, by rozwijać kreatywność, krytyczne myślenie, komunikację oraz umiejętności cyfrowe”.
Ten specjalny wariant kultowej produkcji oferuje setki gotowych lekcji i światów, gdzie można wykonywać różne zadania i uczyć się poprzez zabawę. Chodzi tak naprawdę o uzupełnienie tradycyjnych zajęć w szkole i rozwijanie poszczególnych zdolności. Część placówek na terenie Polski miała już do tytułu dostęp, lecz dopiero teraz zdecydowano się na powszechne wdrożenie tego rozwiązania.
Osoby korzystające z Minecraft Education Edition mogą liczyć na integrację z Microsoft Teams, Flipgrid oraz dostęp do specjalnego trybu. Mowa o konstruktorze kodu pozwalającym na wsparcie procesu nauki języków programowania pokroju Python czy JavaScript. Warto też wspomnieć o zaimplementowanym trybie wieloosobowym, dzięki czemu uczniowie mogą pracować w grupach.
Każdy uczeń/nauczyciel może uzyskać dostęp do produkcji poprzez pobranie jej z oficjalnej strony i zalogowanie się danymi konta ZPE – należy poprosić o nie w szkole. Wszystko brzmi super w teorii – przygotowano nawet scenariusze konkretnych lekcji, by nauczyciele mieli łatwiej. Czy jednak tak kolorowo będzie w praktyce?
Kadra nauczycielska jest w różnym wieku i ma skrajnie odmienny stosunek do technologii. Wykorzystywanie gry Minecraft do urozmaicania lekcji to świetny pomysł, ale obawiam się, że z tej opcji skorzysta wyłącznie garstka osób.
Chciałbym się mylić.
Źródło: Twitter (@GovTechPL) / Zdjęcie otwierające: Microsoft, gov.pl