SETI@Home, Einstein@Home…? Nie, to Minecraft@Home
Tajemnicza lokacja w końcu odkryta i każdy może ją zwiedzić / foto. Minecraft@Home
Początkowo grupa fanów Minecrafta zajęła się wyznaczeniem jednej z geograficznych współrzędnych blokowego świata na podstawie ułożenia chmur na grafice. Dopiero później przyszedł czas na główne obliczenia. Skorzystali z platformy BOINC, która normalnie jest podstawą do projektów naukowców. O dziwo, znalazła się pewna grupa chętnych, aby zainstalować oprogramowanie BOINC i wybrać właśnie Minecraft@Home jako inicjatywę, dla której będzie wykonywał obliczenia ich komputer.
Potężna moc obliczeniowa specjalnie dla Minecrafta
Dzięki temu, wszystkie niezbędne operacje przeprowadzono w mniej więcej jedną dobę. Zebrano 137 użytkowników i 181 maszyn z 231 GPU. Łączny czas obliczeń z poszczególnych komputerów wyniósł 93 dni, a uzyskano moc przerobową na poziomie 54,5 exaFLOPów. Szczęśliwcem, którego maszyna znalazła poszukiwaną lokalizację, był użytkownik o nazwie vanos0512.
Jak można samemu znaleźć się w tym szczególnym miejscu? Na stronie projektu i filmie obrazującym opisywany zakątek blokowego świata można odczytać takie wytyczne:
- Wersja Minecrafta: Beta 1.7
- Ziarno generatora (oba działają): 2151901553968352745 lub 8091867987493326313
- Współrzędne: x60, y76, z-67
To dopiero początek, teraz poszukiwane są kaktusy
Jeśli myślicie, że to ostatnie słowo Minecraft@Home, to jesteście w błędzie. Zespół rozpoczął nowe prace badawcze. Tym razem poszukują najwyższego w całym uniwersum Minecrafta naturalnie wygenerowanego kaktusa. Nie wiadomo, kiedy skończą ten projekt, ale na razie znaleziono monumentalny niczym drzewo, o wysokości 22 bloków. Lokalizacji dokonał komputer użytkownika SirNapkin1334.
Źródło i foto: Minecraft@Home