Pełnowymiarowy remake Commodore 64 trafi do sklepów w tym roku

Maksym SłomskiSkomentuj
Pełnowymiarowy remake Commodore 64 trafi do sklepów w tym roku
W tamtym roku miała miejsce premiera komputera Commodore 64 Mini. Remake kultowego urządzenia z lat 80′ XX wieku kosztował ok. 400 złotych, ale wśród konsumentów pojawiły się głosy krytyki, że w zbyt niewielkim stopniu przypomina on oryginał. W tym roku firma Retro Games postanowiła więc wydać pełnowymiarową wersję sprzętu dla graczy o nazwie… Commodore 64.

Commodore 64 Mini oceniana była przez recenzentów negatywnie za kiepski joystick oraz niewielką bibliotekę gier. Producent zadbał o to, aby poprawić te mankamenty i oddaje tym razem w ręce graczy dużo ciekawszy sprzęt.

Na komputerze zostaną preinstalowane 64 kultowe gry, wśród których znajdziemy Monty on the Run, Speedball 2, Destroyer, Calofornia Games, czy też Impossible Mission 1 i 2. Urządzenie jest wyposażone w port USB, który umożliwi graczom zabawę także w inne tytuły z Commodore 64 i VIC 20. Wystarczyło będzie nagrać je na pendrive’a, na którym będą zapisywane także stany gier, które komputer bez problemy będzie odczytywał.

Komputer będzie w stanie generować grafikę w rozdzielczości 1280×720 pikseli (60 Hz w USA i 50 Hz w Europie). Tą przesyłać będzie poprzez złącze HDMI na monitory lub telewizory. W zestawie znajdzie się joystick z 8 przełącznikami. Dodatkowy kontroler to koszt, bagatela, 59 euro (i to w promocji).

Commodore 64 trafi do sklepów 5 grudnia, ale już można zamawiać ją w przedsprzedaży w Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii – w kolejnych krajach urządzenie pojawi się wkrótce. Cena Commodore 64 wynosi 119 euro, co stanowi równowartość ok. 500 złotych.

Oryginalny komputer Commodore 64 debiutował w sprzedaży w 1982 roku. O jego wydajność dbał procesor o taktowaniu 1 MHz i 64 KB pamięci RAM. Sprzęt kosztował wtedy 595 dolarów, co stanowi równowartość aż 1550 dolarów (ok. 5799 złotych) uwzględniając dzisiejszą siłę nabywczą pieniądza.

Commodore 64 osiągnęło kolosalny jak na swoje czasy sukces sprzedażowy. Komputer korzystający m.in. z kaset magnetofonowych jako nośników sprzedał się w 17 milionach egzemplarzy. Pozwoliło mu to trafić na listę najlepiej sprzedających się komputerów wszechczasów.

Źródło: Retro Games

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.