Polacy uruchomili Doom Eternal z 1000 klatek na sekundę po OC CPU i GPU

Jan DomańskiSkomentuj
Polacy uruchomili Doom Eternal z 1000 klatek na sekundę po OC CPU i GPU
Ile klatek na sekundę, to według was płynna rozgrywka? Dla mniej dynamicznych tytułów teoretycznie wystarczy konsolowe 30 FPS, choć większość graczy woli pełne 60 FPS jako dobry standard. Bardziej wymagający fani elektronicznej rozgrywki czy profesjonalni gracze nie raz sięgają po monitory 75 Hz, 120 Hz lub 240 Hz. Oczywiście aby uzyskać 120 lub 240 FPS trzeba mieć odpowiednio mocną maszynę i ewentualnie obniżyć ustawienia graficzne.

1000 FPS na ciekłym azocie

Silnik id tech 7 wykorzystany w Doom Eternal według zapewnień jego twórców jest w stanie obsłużyć nawet 1000 klatek na sekundę. Główny programista silnika Billy Khan wspominał o tym jeszcze kilka tygodni przed premierą gry, która wyszła 20 marca tego roku. Oczywiście uzyskanie tak ogromnej liczby klatek jest ogromnym wyzwaniem, ale Polacy wspólnie z Bethesdą i X-Kom podjęli się wyzwania z pełnym sukcesem.

Zobacz również: Chcesz więcej niż zintegrowane GPU? Ultramobilna Nvidia MX450 wkrótce w laptopach

Piotr „Lipton” Szymański i Marcin „Ryba” Rywak schłodzili ciekłym azotem i mocno podkręcili kartę graficzną oraz procesor. Poza tym do ekstremalnego poziomu 1000 FPS dobili przy niższych ustawieniach jakości obrazu i nie podczas dynamicznej rozgrywki, a zwykłego stania postaci w pomieszczeniu. Nie mniej ten ekstremalny wynik robi i tak ogromne wrażenie. Szkoda tylko, że nigdzie realnie nie zobaczymy 1000 klatek na sekundę. Na początku roku zapowiadano monitor z 360 Hz, ale to wciąż bardzo daleka droga do 1000 Hz. Ciekawe, czy kiedyś doczekamy takich matryc.

8 rdzeni Intela i topowy GeForce

Jak wyglądał zestaw do bicia rekordu? Użyto procesora Intel Core i7 9700K (przetaktowany do 6,6 GHz), karty graficznej ASUS RTX 2080Ti Strix (z ustawionym zegarem na 2,4 GH), pamięci RAM 2 x 8 GB HyperX Predator 4000 MHz CL19, dysku SSD NVMe M.2 Samsung Evo Plus, płyty głównej ASUS Maximus XI Apex i zasilacza Be Quiet Straight Power 1200W. A obudowa? Zestaw leżał po prostu na stole, w końcu w obudowie nie zastosowano by do chłodzenia ciekłego azotu.

Zobacz również: Rekord szybkości RAM pobity przez overclockera. I to na platformie AMD

Źródło i foto: Bethesda Polska @ YouTube / techspot

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.