Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą [AKTUALIZACJA]

Jan DomańskiSkomentuj
Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą [AKTUALIZACJA]

{reklama-artykul}Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wiele polityków z całego świata potępiło działania Rosji i udzieliło głosów wsparcia dla Ukrainy. Doczekaliśmy się też sankcji i innych politycznych ruchów. Jednak branża gier wideo również nie jest bierna. Polscy deweloperzy i e-sportowcy solidaryzują się z Ukraińcami.

Przekazanie dochodów z This War of Mine na Ukraiński Czerwony Krzyż – akcja 11 bit studios

Prawdopodobnie największe działania prowadzi 11 bit studios. Firma znana z Frostpunka, serii Anomaly czy tak bardzo kojarzącego się z obecną sytuacją This War of Mine. Poza oświadczeniem o sprzeciwieniu się rosyjskiej agresji, zespół 11 bit studios zobowiązał się do przekazania wszystkich dochodów z This War of Mine generowanych przez wszelakie edycje gry i DLC w cyfrowych sklepach na wszystkich platformach z następnych siedmiu dni. Pieniądze trafią za tydzień na specjalny fundusz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża (UCK) i będą bezpośrednim wsparciem dla ofiar wojny. Akcji przyświeca hasło „Kup This War of Mine gdziekolwiek i wspieraj ofiary wojny na Ukrainie.”

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Komunikat 11 bit studios na temat pomocy Ukrainie / Foto: 11 bit studios

CD Projekt RED nie wydał żadnego oświadczenia, a przynajmniej nie znalazłem takiego bezpośredniego komunikatu. Za to Grupa CD Projekt zrobiła to poprzez swoją platformę gier GOG.com. GOG należący do CD Projektu, na swoim międzynarodowym profilu Twittera solidaryzuje się z Ukraińcami wraz z 11 bit studios biorąc udział w akcji przekazania dochodów za sprzedaż This War of Mine oraz dotyczących go DLC.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

CD Projekt przez swoją platformę GOG dołącza do akcji 11 bit studios / Foto: GOG @ Twitter

Twórcy The Medium i Layers of Fear okazują solidarność Ukrainie

Ekipa firmy Bloober Team odpowiedzialnej m.in. za The Medium czy Layers of Fear, wystosowała przekaz zaczynający się od tego, że chciałaby wspomnieć (również tłumacząc wszystko dla międzynarodowego odbiorcy) o naszym Tłustym Czwartku, ale nie spodziewała się, że zamiast śmiesznych i apetycznych obrazków, będzie musieła dokonać zupełnie innego wpisu na kanałach społecznościowych.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Ekipa Blooder Team miała świętować tłusty czwartek na Twitterze, ale stało się inaczej / Foto: Bloober Team @ Twitter

Jak można przeczytać w serii tweetów – „Dlatego zamiast świętować ostatni czwartek karnawału, dziś okazujemy solidarność i wsparcie naszym ukraińskim przyjaciołom, kolegom i sąsiadom. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, ale nie możemy udawać i żyć dalej tak, jakby świat był taki sam jak wczoraj. Nie jest i jeszcze przez jakiś czas taki nie będzie z powodu skandalicznego ataku Rosji. Nie ma co do tego wątpliwości.”

Krakowskie studio Draw Distance potępia agresję Rosji

Autorzy gier takich jak chociażby Serial Cleaner i Serial Cleaners oraz visual novel z uniwersum Vampire: The Masquerade, także wypowiedzieli się na temat sytuacji na Ukrainie. Kakowski deweloper Draw Distance opublikował krótki komunikat w języku angielskim (w zasadzie jak wszyscy polscy deweloperzy, nikt nie ograniczył się tylko do języka polskiego) na swoich mediach społecznościowych. Jak czytamy – „Jesteśmy z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Ukraińcy są naszymi sąsiadami, kolegami i pracownikami. Ich bezpieczeństwo, a także bezpieczeństwo ich rodzin jest dla nas bardzo ważne. Z całego serca potępiamy rosyjski atak na Ukrainę.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Krakowskie studio również solidaryzuje się z Ukrainą / Foto: Draw Distance @ Twitter

Polski klub eSportowy na znak protestu nie rozegrał meczu z zawodnikami z Rosji

Klub Wisła Płock eSports będący tak naprawdę e-sportowym oddziałem głównej Wisły Płock, ogłosił wycofanie się z najbliższej rozgrywki. Dziś o godzinie 18:30 zawodnicy e-sportowej Wisły Płock mieli zmierzyć się w pierwszej rundzie FIFA eClub Series z rosyjskim klubem Lokomotiv Moskwa. Jak stwierdzili – „Z powodu sytuacji za naszą wschodnią granicą postanowiliśmy nie przystąpić do tego spotkania i zacząć rozgrywki od drabinki przegranych. Czekamy więc na kolejnego rywala.” W „klasycznym” sporcie również widzimy podobnego typu działania i to w bardzo wielu krajach.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

eSportowcy z Płocka odmówili wzięcia udziału w rozgrywkach z Rosjanami / Foto: Wisła Płock eSport @ Twitter

AKTUALIZACJA 25.02.2022 23:10

Do pomocy Ukrainie zachęca też studio The Farm 51

Autorzy takich gier jak chociażby Chernobylite, World War 3, Get Even czy NecroVision, także dołączają się do pomocy Ukrainie. Sami nie organizują żadnej zbiórki, ale zachęcają do wspierania trwających już akcji. Poniżej luźne tłumaczenie całego przekazu z firmowego Twittera studia.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Twócy gier z The Farm 51 apelują o pomoc Ukrainie i wsparcie akcji humanitarnych / Foto: The Farm 51 @ Twitter

„”NIE” DLA WOJNY

W świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie chcemy wyrazić nasze głębokie współczucie i solidarność z ofiarami tego konfliktu i wszystkimi Ukraińcami.

Uważamy, że wojny powinny pozostać tylko w świecie gier wideo, a nie w prawdziwym życiu. Nikt nie powinien bać się o swoje życie, swoją rodzinę czy dom. Ta sytuacja jest dramatyczna i mamy nadzieję, że wkrótce nastanie pokój.

Oprócz duchowego wsparcia istnieją sposoby, aby pomóc ofiarom w tych strasznych czasach, poprzez różne fundacje. Obecnie trwa wiele akcji, w których zbierane są pieniądze na cele charytatywne. Jeśli masz ochotę, wejdź na link w tym poście i przekaż datek na szczytny cel. Oczywiście jest więcej instytucji i akcji, niż te wymienione tutaj.

Nawet będąc daleko, możemy pomóc. Solidarność ma znaczenie. Każda mała akcja ma znaczenie. Twoje również.

The Farm 11

https://www.pah.org.pl/en/donate/#ukraine Polska Akcja Humanitarna, redcross.org.ua/pl/ Ukraiński Czerwony Krzyż.”

CD Projekt RED przekazał znaczną kwotę na pomoc Ukrainie

Poza wspominanym na początku pierwotnej wersji artykułu podłączeniu się pod akcję 11 bit studios przez platformę GOG należącą do Grupy CD Projekt, firma podjęła też po pewnym czasie inne działania. CD Projekt RED przekazał milion złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Poniżej tłumaczenie komunikatu CD Projekt RED z profilu na Twitterze.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

CD Projekt RED przekazał aż 1 mln złotych Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz pomocy Ukrainie / Foto: CD Projekt RED @ Twitter

Niedawna inwazja na Ukrainę, naszych przyjaciół i sąsiadów, pozostawiła nas w szoku i oburzeniu. Solidaryzując się z wszystkimi ofiarami tego aktu agresji, Grupa CD PROJEKT postanowiła wesprzeć działania humanitarne, przekazując 1 mln zł na rzecz @PAH_org (Polska Akcja Humanitarna). Nie możemy pozostać obojętni w obliczu takiej niesprawiedliwości i prosimy wszystkich o przyłączenie się i pomoc w jakikolwiek sposób. Razem możemy zrobić wiele zmienić!

Crunching Koalas także przekaże dochód z gier jak 11 bit studios

Firma znana z wielu tytułów jak np. Darkwood, Beat Cop czy Butcher, która jest wieloletnim partnerem 11 bit studios, dołączyła z podobną akcją. Przez najbliższe siedem dni Crunching Koalas również będzie przekazywać wszystkie zyski ze sprzedaży swoich gier na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Pod tym linkiem na linktr sprawdzicie całą listę gier na różne platformy, z których pieniądze będą przekazywane na rzecz pomocy Ukrainie do Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Poniżej przetłumaczone pełne stanowisko zespołu Crunching Koalas.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Crunching Koalas wspólnie z 11 bit studios przekaże zyski ze swoich gier na pomoc Ukrainie / Foto: Crunching Koalas @ Twitter

Oświadczenie zespołu Crunching Koalas

Wczoraj nasi wieloletni partnerzy z 11 bit studios dali przykład reakcji ze współczuciem na to, co dzieje się obecnie na Ukrainie. Cieszymy się z ich deklaracji przekazania 100 proc. zysków ze sprzedaży This War of Mine na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża przez najbliższe 7 dni.

Jako polskie studio zlokalizowane zaledwie kilka godzin jazdy samochodem od Kijowa, Crunching Koalas nie może pozostać bezczynne i nie reagować na bomby zrzucane na domy naszych sąsiadów. Dlatego my – zarówno jako firma, jak i ludzie – chcemy przeciwstawić się okrutnemu i brutalnemu aktowi rosyjskiej agresji na Ukrainę i wyrazić naszą solidarność z wszystkimi poszkodowanymi.

Aby wzmocnić nasze stanowisko, przyłączamy się do inicjatywy zapoczątkowanej przez 11 bit studios. Przez następne 7 dni 100 proc. naszego zysku ze sprzedaży na wszystkich platformach zostanie przekazane na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Przekazane środki pomogą osobom potrzebującym i dotkniętym konfliktem zbrojnym.

Jesteśmy przekonani, że jest to właściwe działanie i mamy nadzieję, że stanie się ono przykładem dla innych studiów i ugruntuje stanowisko naszej branży wobec bezmyślnej przemocy i agresji, która obecnie ma miejsce.

Z poważaniem, wszyscy ludzie z Crunching Koalas

AKTUALIZACJA 27.02.2022 12:17

ReedDeer.Games przekaże dochód na pomoc Ukrainie i przygotowało oferty pracy dla Ukaińców

Wywodząca się ze Szczecina, ale mająca swoje główne biuro w Warszawie firma RedDeer.Games, także przekaże środki na pomoc Ukrainie. Studio specjalizuje się w grach na przenośną konsolę Nintendo Switch, ale ma też sporo pozycji na sprzętach z rodziny Microsoft Xbox. Jednak ich pierwsza produkcja Cyber Protocol jest dostępna nawet na PC poprzez Steam.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

ReedDeer.Games informuje na Twitterze o pomocy Ukrainie i ofertach pracy dla Ukraińców / Foto: asd @ ReedDeer.Games

ReedDeer.Games chce przekazać wszystkie profity z marcowej sprzedaży wspominanego Cyber Protocol na rzecz wspólnie wybranej z graczami fundacji, która pomaga ludności atakowanej Ukrainy. Jeszcze nie podjęto decyzji, jaka dokładnie będzie to fundacja, ale do końca marca mamy sporo czasu.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Na stronie ReedDeer.Games można znaleźć 15 ofert pracy w Polsce dla Ukraińców / Foto: ReedDeer.Games

Jednak to nie wszystko. Poza wyrazami wsparcia i otuchy dla Ukraińców, studio ReedDeer.Games podkreśla, że obecnie przygotowało 15 ofert pracy dla mieszkańców Ukrainy, którzy chcieliby przenieść się do Polski w tym trudnym dla nich czasie. Po sprawdzeniu strony studia, widać nawet w dziale ofert pracy informacje po ukraińsku. RedDeer.Games akceptuje aplikacje także w języku ukraińskim i obiecuje pomoc w sprawach formalnych.

Huuuge Games przekaże milion złotych na pomoc humanitarną dla Ukraińców

Studio Huuuge Games nie jest dosłownie polską firmą (zostało założone jeszcze jako Gamelion w Finandii), ale ma bardzo duże powiązania z naszym krajem z racji założenia drugiego w historii biura właśnie w Polsce (tak przynajmniej można rozumieć informacje dostępne na ich stronie) i finalnie prowadzenia nawet kilku placówek w naszym kraju. Deweloperzy są obecni w Szczecinie, Warszawie i Bydgoszczy. W takim razie także nie zabrakło w gronie pomocy i przekazywania wyrazów wsparcia w sprawie Ukrainy przez polską branżę gier wideo.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Huuuge Games przekazuje wyrazy wsparcia i informuje o przekazaniu miliona złotych pomocy / Foto: Huuuge Games @ Twitter

Firma zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby jej ukraińscy pracownicy, partnerzy i ich rodziny byli bezpieczni. Huuuge Games zapewnia też, że przekaże milion złotych na rzecz pomocy humanitarnej dla Ukrainy (wcześniej ponowny ruch obwieścił CD Projekt RED), a także apeluje do całego przemysłu gier wideo, aby w miarę możliwości również pomagał potrzebującym na Ukrainie.

Techland także wspomoże finansowo Ukraińców kwotą miliona złotych

Autorzy najnowszego polskiego hitu Dying Light 2 Stay Human, podobnie jak CD Projekt RED czy Huuuge Games, chcą wesprzeć Ukraińców znaczną kwotą. Techland przekaże na pomoc humanitarną okrągły milion złotych. Poniżej możecie przeczytać luźne tłumaczenie komunikatu firmy z jej oficjalnego konta na Twitterze.

Polscy twórcy gier i e-sportowcy solidarni z Ukrainą

Oświadczenie Techlandu o pomocy ofiarom wojny na Ukrainie z oficjalnego profilu firmy na Twitterze / Foto: Techland @ Twitter

Trwająca wojna na Ukrainie sprawiła, że jesteśmy zdruzgotani i mamy niewypowiedzianie złamane serce. W ciągu ostatnich kilku dni skupiliśmy się na zapewnieniu bezpieczeństwa i wsparcia naszym pracownikom i ich rodzinom. Przyłączyliśmy się również do wysiłków polskiej społeczności graczy, aby wesprzeć naszych sąsiadów z Ukrainy, przekazując 1 mln zł na rzecz @PAH_org – organizacji, która zapewnia pomoc humanitarną ludziom dotkniętym konfliktem. Myślami jesteśmy z mieszkańcami Ukrainy.

Zobacz również: Zdobądź 25 złotych na Steam. Promocja Żabki z batonami KitKat

Źródło i foto: 11 bit studios / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.