Steam zwiększa przejrzystość. Chodzi o rozwiązania anti-cheat

Anna BorzęckaSkomentuj
Steam zwiększa przejrzystość. Chodzi o rozwiązania anti-cheat

W grach sieciowych nie ma niczego gorszego niż oszuści, którzy wykorzystują oprogramowanie firm trzecich, by zyskiwać nieuczciwą przewagę nad innymi graczami. Na szczęście, wiele gier stosuje pewne software’owe zabezpieczenia, które do pewnego stopnia ograniczają populację cheaterów.

Z drugiej strony, zdaniem wielu pewni deweloperzy w swoich grach idą z oprogramowaniem anti-cheat za daleko. Nie brakuje firm, które sięgają po oprogramowanie anti-cheat zapobiegające oszustwom i modyfikacjom gry na poziomie już jądra systemu. Choć to ma podobno najskuteczniej zapobiegać cheatowaniu, jest bardzo inwazyjne, stwarza pewne zagrożenia i może obniżać wydajność komputerów w grach.

W związku z powyższym niektórzy gracze mogą chcieć unikać produkcji wykorzystujących rozwiązania „kernel level anti-cheat”. Na szczęście Steam właśnie postanowił to ułatwić.

Steam z mile widzianą zmianą w sprawie oprogramowania anti-cheat

Valve właśnie dało deweloperom opcję aktywowania na stronach swoich gier w sklepie Steam sekcji informującej o tym, że gra wykorzystuje oprogramowanie anti-cheat. Co więcej, firma ogłosiła, że w przypadku gier wykorzystujących oprogramowanie anti-cheat działające na poziomie jądra systemu ta sekcja musi zostać aktywowana.

„Ostatnio słyszeliśmy od coraz większej liczby deweloperów, że poszukują odpowiedniego sposobu na udostępnianie graczom informacji o tym, że wykorzystują w swojej grze oprogramowanie anti-cheat”, informuje Valve. „Jednocześnie gracze domagali się większej przejrzystości w zakresie usług anty-cheat używanych w grach, a także istnienia dodatkowego oprogramowania, które jest instalowane wraz z grami.”

Innymi słowy, wszystkie gry, które walczą z cheaterami z pomocą rozwiązań „kernel level anti-cheat”, zostaną na Steam odpowiednio oznaczone. Steam zamierza skontaktować się z wszystkimi swoimi partnerami, których gry wpisują się w tę kategorię.

Omawianą zmianę można zobaczyć na Steam w przypadku gry Counter-Strike 2. Jej strona w sklepie zawiera informację o tym, że gra korzysta z oprogramowania anti-cheat VAC (Valve Anti-Cheat). Warto jednak przypomnieć, że VAC nie działa na poziomie jądra oprogramowania.

Rozwiązanie bardzo popularne

Wygląda na to, że użytkownicy Steam wyrażają zadowolenie w temacie tej decyzji Valve. Szkoda jednak, że oprogramowanie anti-cheat działające na poziomie jądra systemu jest wykorzystywane w tak wielu grach sieciowych.

No właśnie, w jakich produkcjach spotkacie się z takimi rozwiązaniami anti-cheat? Przykłady to Valorant, Fortnite, Fall Guys: Ultimate Knockout, PUBG: BATTLEGROUNDS czy Destiny 2.

Źródło: Steam, fot. tyt. własne

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.