Sztuczna inteligencja nauczyła się, jak grać w Minecraft

Anna BorzęckaSkomentuj
Sztuczna inteligencja nauczyła się, jak grać w Minecraft
Technologia wykorzystywania do tworzenia systemów sztucznej inteligencji coraz mocniej idzie do przodu. Doskonale pokazują to kolejne osiągnięcia firmy Open AI. Jej algorytmy świetnie radzą sobie między innymi w generowaniu obrazów, muzyki czy… oszukiwaniu. Swego czasu badacze z OpenAI opracowali też SI, która w Dotę 2 gra na poziomie najlepszych profesjonalnych drużyn.

Teraz Open AI pochwaliła się swoim najnowszym dziełem. To dzieło to sztuczna inteligencja, która potrafi grać w Minecrafta. Biorąc pod uwagę złożoność Minecrafta można stwierdzić, że jest ona nie lada osiągnięciem.

Minecraft kontra sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja Open AI nie dość, że potrafi w Minecrafcie wytwarzać przedmioty i pozyskiwać surowce, to jest zdolna do wykonywania takich samych złożonych zadań, jakie wykonuje gracz-człowiek. Na materiałach zaprezentowanych przez firmę ta pływa, poluje, a nawet przygotowuje pożywienie i dociera do trudnodostępnych miejsc w świecie gry, skacząc i zostawiając pod sobą kolejne bloki.

Choć Minecraft jest na tyle intuicyjny, że jego zasady rozgrywki może opanować pięcioletnie dziecko, stanowi on wyzwanie dla systemów sztucznej inteligencji ze względu na swój otwarty świat i otwartą strukturę. Dlatego wytrenowanie sztucznej inteligencji, która potrafi w niego grać, wymagało więcej wysiłku niż wytrenowanie sztucznej inteligencji grającej w szachy, Go czy Dotę 2.



Z reguły systemy sztucznej inteligencji trenuje się z myślą o graniu w cokolwiek, wykorzystując metodę nauczania przez wzmacnianie (ang. Reinforcement Learning). Chociaż w sieci można znaleźć nieskończoną liczbę filmów zawierających rozgrywkę z Minecrafta, nie zawierają one informacji, które pozwoliłyby sztucznej inteligencji stać się dobrym graczem w tym tytule. Jak wyjaśnia Open AI, takie filmy doskonale sprawdzają się w demonstrowaniu „co” robić, ale nie informują, jakie naciśnięcia klawiszy klawiatury i przycisków myszy stoją za konkretnymi działaniami. Takie informacje są niezbędne, aby sztuczna inteligencja rozumiała „jak” grać.

Proces skomplikowany i kosztowny

Inżynierowie z Open AI rozwiązali powyższy problem, tworząc częściowo nadzorowaną metodę nauczania przez naśladowanie, której nadali nazwę Video PreTraining, w skrócie VPT. Zebrali oni nowy, mniejszy zbiór danych, przygotowany dla nich na zlecenie. Zawierał on nie tylko materiały wideo z rozgrywki z Minecrafta, ale również spis przykładowych kombinacji naciśnięć klawiszy i innych zarejestrowanych działań.

vpt

Schemat obrazujący zasady metody VPT. | Źródło: Open AI

Następnie naukowcy stworzyli kolejny model, który wykorzystywał dane przygotowane na zlecenie, aby przewidzieć, jakie działania będą następować po każdym etapie zapisu z rozgrywki w Minecrafcie. Dzięki niemu sztuczna inteligencja Open AI jest w stanie rozumieć, co dzieje się na filmach z Minecrafta dostępnych w sieci.

„W przypadku wielu zadań nasze modele wykazują wydajność na poziomie ludzkim. My jako pierwsi stworzyliśmy modele, które potrafią tworzyć narzędzia diamentowe. Ich pozyskanie może zająć doświadczonemu graczowi nawet 20 minut (24 tysiące działa w środowisku gry).”, Open AI pisze w swojej pracy naukowej opisującej sztuczną inteligencję.

Cóż, wytrenowanie omawianej sztucznej inteligencji nie było tanie. Open AI wydała na szkolenie i materiały przygotowane na zlecenie około 160 tysięcy dolarów. Większość gotówki trafiła do autorów tych materiałów, którzy łącznie przygotowali około 4500 godzin zapisów z rozgrywki.

Źródło: OpenAI, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.