Ostatnio wróciła mi ochota na spróbowanie nieco starszych gier – także tych, o których raczej mało kto już zdaje się pamiętać. Zależało mi jednak na prostocie, gdyż wizja pobierania plików, emulatorów od razu sprawia, że zaczynam ziewać i stwierdzam, że aż tak to za retro tytułami nie tęsknię. Dlatego też postawiłem sobie za cel znalezienie jakiejś strony internetowej, która nie będzie mnie zmuszać do wykonania kilkunastu kroków zanim dostanę możliwość sterowania bohaterem. W końcu udało mi się ją znaleźć, ale nie było to wcale takie proste.
Jeśli chcesz pograć chwilę w gry retro – sprawdź tę stronę
Internet to piękne miejsce. Znajduje się tam niemal wszystko, ale ta zaleta to tak naprawdę obusieczny miecz. Mnogość dostępnych witryn o tej samej tematyce potrafi przytłoczyć i skutecznie odstraszyć potencjalnych konsumentów. Sam prawie poddałem się przy wyborze spełniającej swoją rolę witrynie z grami retro, bo po prostu nie mogłem się zdecydować. Jedna oferuje bogatą bibliotekę pozycji, ale jednocześnie kuleje pod względem technicznym. Kolejna nie zawiera gier zbyt wiele, ale korzysta się z niej bezproblemowo. No i tak w kółko.
W końcu jednak stwierdziłem, że idealnego projektu i tak mi się nie uda znaleźć, więc zostanę przy czymś, co bez wyrzutów sumienia mogę nazwać „złotym środkiem”. Mój wybór padł na stronę Play Classic Games (tak w ogóle to bardzo mi się podoba, że większość tego typu witryn ma nazwy mówiące wprost czego możemy się po nich spodziewać, za to należy się ogromne uznanie), czyli dosyć nowocześnie prezentujące się przedsięwzięcie.
Znajdziemy tam przede wszystkim gry MS-DOS, wśród których nie brakuje klasyków w postaci DOOM-a, Sid Meier’s Civilization czy Warcrafta 2 – każdy powinien więc znaleźć coś dla siebie. Ponadto strona oferuje produkcje na Atari 2600, NES-a, SNES-a, Game Boy’a czy po prostu klasyczne przeglądarkowe hity. Ciekawą funkcjonalnością jest bez wątpienia lista 100 najlepszych tytułów na poszczególną platformę. Tam też sprawdzimy nie tylko nazwę, ale również ocenę, kategorię oraz przejdziemy bezpośrednio do rozgrywki.
Źródło: wł.
Do strony przekonało mnie też to, że wiele elementów wykonano z widoczną starannością. Wybranie gry nie skutkuje od razu przeniesieniem do zabawy. Naszym oczom ukaże się najpierw podstrona z najważniejszymi informacjami o danej pozycji – mowa tu o okładce, opisie, szczegółach dotyczących producenta oraz opinii konsumentów na jej temat. Dla mnie taka sekcja jest niezwykle ważna, zwłaszcza w przypadku gier, o których nie mam zielonego pojęcia.
Sama emulacja – czyli najważniejszy element – także działa bez zarzutów, przynajmniej w produkcjach mnie interesujących. Ładowanie np. klasycznego Sonica zajęło dosłownie sekundę, po czym zostałem poproszony o kliknięcie dowolnego przycisku, a następnie wrzucony w świat niebieskiego jeża. Nie zauważyłem spadków klatek na sekundę ani żadnych graficznych problemów.
Źródło: wł.
Kłopot stanowi jednak brak instrukcji odnośnie do sterowania w poszczególnych tytułach, co może być dla wielu osób niezwykle irytujące. Osobiście nienawidzę stukać bez sensu w klawiaturę tylko po to, by przekonać się, że dany przycisk odpowiada za skok, a inny za bieg – zwłaszcza w tego typu przypadkach, gdzie nie jest to do końca intuicyjne. Zaoferowanie graczowi przejrzystych znaczników byłoby zbawienną funkcjonalnością.
To chyba jedyny mankament, który może zwieść niektóre osoby od korzystania z Play Classic Games. Istnieje także dosyć spore prawdopodobieństwo, że rynek oferuje o wiele lepsze strony internetowe dla takich laików jak ja. Jeśli je znacie, to koniecznie podzielcie się propozycjami w komentarzach, będę niesamowicie wdzięczny!
Przy okazji zdaję sobie sprawę, że żadna strona nie zastąpi porządnego emulatora oraz oryginalnych ROM-ów. Ochota na retro przygodę nadchodzi mnie jednak zbyt rzadko, by chciało mi się bawić w taki rzeczy, więc przejrzyste i dobrze działające witryny są dla mnie chyba najlepszym rozwiązaniem.
Źródło: wł.