Tani lot w kosmos w zasięgu ręki. Wystarczy mieć Minecrafta

Piotr MalinowskiSkomentuj
Tani lot w kosmos w zasięgu ręki. Wystarczy mieć Minecrafta

Minecraft wzbogacił się właśnie o zupełnie nową mapę edukacyjną o nazwie „Artemis: Budowa rakiety”, która została stworzona we współpracy z NASA. Gracze decydujący się na jej pobranie otrzymają możliwość wykonania dziesiątek zadań mających na celu przybliżenie procesu budowy, jak i działania rakiety księżycowej. Nie zabraknie także przemierzenia przeróżnych pomieszczeń i zapoznawania się z naukowcami oraz innymi osobami mającymi wpływ na wysyłanie obiektów w kosmos. Brzmi ciekawie, prawda?

Program Artemis od teraz w Minecrafcie

Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowany przez m.in. NASA. Jego głównym założeniem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc i założenie tam bazy, co ma stać się już za dwa lata. Na pokładzie załogi znajdą się głównie naukowcy (w tym co najmniej jedna kobieta) i jeśli wszystko pójdzie z planem, to na naszej naturalnej satelicie rozpocznie się sprawdzanie technologii, które później zostaną wykorzystane w późniejszej misji na Marsa – ta planowana jest z kolei na lata trzydzieste XXI wieku.

Wygląda na to, że organizacja próbuje rozwijać segment edukacyjny w zakresie programu Artemis. Tak przynajmniej uważam po debiucie nowego DLC do Minecrafta w postaci specjalnej mapy pozwalającej na eksplorację bazy kosmicznej i budowę własnej wirtualnej rakiety mającej trafić w przyszłości na Księżyc. Projekt został udostępniony zupełnie za darmo i mogą z niego skorzystać osoby będące w posiadaniu edycji Education lub Bedrock. Nie trzeba jednak doładowywać waluty Minecoins, co z pewnością należy uznać za świetną wiadomość.

Pozytywną informacją jest również polska lokalizacja przedsięwzięcia – zadania bez problemu wykonają więc również młodsze osoby niekoniecznie zaznajomione z językiem angielskim. Największą atrakcją mapy jest rzecz jasna opcja stworzenia własnej rakiety księżycowej – w tym celu wykorzystać można przeróżne bloki oraz narzędzia. Wszystko to okraszone jest odpowiednimi wskazówkami oraz oznaczeniami, by przy okazji przekazać odrobinę wiedzy odnośnie do działania poszczególnych elementów „pojazdu”.

minecraft artemis 1Źródło: wł.

Co ciekawe, nie zabraknie również niektórych problemów, z którymi muszą mierzyć się naukowcy pracujący w NASA. Te rozwiązać można poprzez ukończenie krótkich lekcji kodowania (w postaci mini-gier) oraz innych mniej lub bardziej trudnych wyzwań. Potem pozostaje tylko czekanie na komunikat o gotowości wylotu w kosmos zakończonej animacją startującej rakiety. Nie da się ukryć, że to dobra zabawa szczególnie dla młodych graczy zajaranych tego typu sprawami.

Jeśli chcecie spróbować swoich sił w nowej mapie to pozostaje odwiedzenie Rynku Minecraft i wyszukanie „Artemis: Budowa rakiety”. Oczywiście projekt nie jest idealny i ogromny, ale stanowi dosyć interesujący sposób promocji realizowanej przez NASA misji. Nie można też zapominać, iż już niedługo do gry nadejdzie ogromna aktualizacja oznaczona numerem 1.20 wprowadzająca m.in. nowy biom i wielbłądy.

Źródło: Minecraft

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.