Możliwość darmowej zabawy w świetną grę jest niezwykle ceniona. Spędzenie czasu w przyjemnie zaprojektowanym świecie i zaoszczędzenie ciężko zarobionych pieniędzy to bardzo dobre połączenie. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was spis dziesięciu bezpłatnych produkcji, które możecie znaleźć na platformie Steam.
Koniecznie więc zapoznajcie się z naszą listą na 2024 rok – na pewno znajdziecie na niej coś, co przyciągnie Waszą uwagę bez potrzeby sięgania po portfel. Dobrej zabawy!
POSTAL
Listę rozpoczniemy od prawdziwego klasyka, którym jest POSTAL od studia Running with Scissors wydany w 1997 roku. Ta strzelanka w rzucie izometrycznym zyskała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Nie można jej jednak odmówić statusu kultowości, zwłaszcza na terenie niektórych krajów. Gracz kieruje postacią Kolesia (ang. Postal Dude) mającego za cel wyeliminowanie wszystkich agresorów znajdujących się na mapie (policja, wojsko). Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie mieliście okazji zapoznać się z tym tytułem, to naprawdę warto – zwłaszcza że pierwsza odsłona cyklu jest dostępna zupełnie bezpłatnie.
Martial Law
Rzucić okiem warto także na Martial Law od polskiego studia FIXER. Jest to dosyć krótka opowieść o codzienności w komunistycznej Polsce, której głównym celem jest zwizualizowanie realiów zwykłych rodzin żyjących w tamtych czasach. Główny bohater to porzucony (z powodu niskiego statusu społecznego) mężczyzna. Pozostała mu jedynie córka będąca jego wyłączną motywacją. Tytuł oferuje wiele zakończeń, pozwala dokonywać znaczących wyborów oraz sprawia, że na chwilę możemy się poczuć jak obywatele żyjący w kraju sprzed kilkudziesięciu lat. Poza tym mamy do czynienia z projektem niezależnych deweloperów, gorąco zachęcam do spróbowania!
TELEFORUM
Teraz coś dla fanów horrorów, czyli TELEFORUM od studia Monumental Collab. Ta darmowa propozycja na pewno przypadnie do gustu fanom podgatunku found-footage inspirowanym stylem wizualnym rodem z czasów VHS. Rolą gracza jest przeprowadzenie wywiadu z pogrążoną w żałobie żoną, zbadanie otoczenia oraz rozwiązanie zagadki tajemniczej taśmy. Odwiedzamy bowiem mieszkanie wdowy po dziennikarzu, który popełnił samobójstwo podczas emisji nieistniejącego już programu telewizyjnego. Bardzo interesująca pozycja, a dodatkowo zupełnie darmowa.
Tap Ninja
Jeśli natomiast potrzebujecie rozluźnienia, to koniecznie spójrzcie w stronę w Tap Ninja od zaledwie kilkuosobowego studia Broken Glass. Jest to bardzo estetyczny i przyjemny clicker, gdzie zadaniem gracza jest bezustanna rozbudowa poszczególnych elementów w celu podnoszenia statystyk i zdobywanego złota. Można za nie kupować różne ulepszenia, zyskiwać awanse i odblokowywać dodatkowe postacie. Poza tym sama produkcja bardzo regularnie otrzymuje aktualizacje zawartości, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Przy okazji należy wspomnieć, iż produkcja oferuje międzyplatformowy zapis w chmurze. Możecie zacząć zabawę na Steam i dokończyć ją na swoim smartfonie.
Cats Hidden in Paris
Ostatnio na popularności ponownie zyskują gry typu hidden object polegające na odnajdywaniu ukrytych elementów na sporej wielkości mapie. Do tego grona bez wątpienia należy Cats Hidden in Paris od studia Travellin Cats. Tym razem deweloperzy zaserwowali użytkownikom ogromną mapę Paryża, gdzie umieszczono aż 100 kotów. Główne zadanie polega rzecz jasna odnalezienie ich wszystkich, co może być zarówno relaksujące, jak i momentami frustrujące. Na szczęście istnieje system podpowiedzi, by pomóc zniecierpliwionym internautom. Oprócz zwierzaków można wypatrzeć także różne sekrety, więc warto być maksymalnie uważnym. Warto również wspomnieć, iż część pozostałych odsłon cyklu również można pobrać za darmo.
No Questions Asked
Kolejną polską grą indie na naszej liście jest No Questions Asked od kolektywu The Troubadour. Osoby lubujące się w pikselowym stylu wizualnym powinny być zachwycone, zwłaszcza jeśli nie wadzi im klimat neo-noir. W tym thrillerze point&click wcielamy się w kuriera pracującego dla firmy dostarczającej nielegalny towar. Na najwięcej uwagi zasługuje tu sam klimat oraz pomysłowe zagadki. Deweloperzy przygotowali dla użytkowników szereg ciekawych aktywności w postaci rozgałęziających się dialogów, scen zmieniających się wraz z podejmowanymi wyborami czy kilku zakończeń. To naprawdę bardzo intrygujący projekt, w dodatku zupełnie bezpłatny.
The Murder of Sonic the Hedgehog
Teraz czas przybliżyć Wam dosyć nietypowy projekt przygotowany przez zespół marketingowy SEGA z okazji prima aprilis. The Murder of Sonic the Hedgehog to niezwykle dobrze oceniana gra należąca do gatunku visual novel. Na jej łamach napotykamy kultowych bohaterów i celem użytkownika jest wzięcie udziału w przyjęciu z motywem kryminalnym w pociągu Mirage Express oraz rozwikłanie śmierci niebieskiego jeża. Temu wszystkiemu towarzyszą ręcznie rysowane krajobrazy i postacie, co tylko uprzyjemnia całą rozgrywkę. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zaznajomić się z tym projektem, to spróbujcie – naprawdę warto!
Helltaker
Zapewne sporo z Was słyszało o Helltaker od polskiego rysownika posługującego się pseudonimem vanripper. Ta nietypowa produkcja wymaga sporo zręczności i logicznego myślenia, a także ogromu cierpliwości. Warto się jednak przemóc dla samego klimatu i oprawy audiowizualnej. Głównym celem jest przedarcie się przez piekielne czeluści w poszukiwaniu idealnych kobiet przebranych w biznesowe stroje. Oczywiście po drodze nie brakuje wymagających przeciwników i ciekawych zagadek. Tytuł nie należy do najdłuższych, więc zapewne uporacie się z nim w jeden niedzielny wieczór.
SCP: Secret Laboratory
Spis ten nie mógłby obejść się bez czegoś wieloosobowego. SCP: Secret Laboratory od studia Northwood Studios ma już swoje lata, ale wciąż gromadzi aktywne grono graczy, którzy przemierzają korytarze tajemniczej organizacji. Użytkownicy mogą wcielić się w rolę zarówno personelu placówki badawczej, agentów odzyskiwania lub samą anomalię. To głównie od umiejętności zależy ostateczny wynik rozgrywki. Warto też wspomnieć, iż projekt regularnie otrzymuje nowe aktualizacje wprowadzające ciekawą zawartość. To niezwykle istotne w tego typu projektach. Jeśli więc nie mieliście jeszcze okazji spróbować swoich sił w tym horrorze, to warto dać mu szansę, nie pożałujecie.
The Sims 4
Na sam koniec – może część z Was tego nie wie, ale The Sims 4 jest od pewnego czasu zupełnie darmową produkcją. Na kolejną odsłonę kultowej serii od studia Maxis zapewne jeszcze trochę poczekamy, więc czemu by nie odświeżyć sobie „czwórki” mającej na karku już niemalże dekadę? Steam oferuje bezpłatny dostęp do podstawowej wersji gry, dzięki czemu możecie spędzić setki godzin na zarządzaniu życiem stworzonych przez siebie postaci. Jeśli dawno nie mieliście okazji uruchamiać produkcji (bądź jeszcze nigdy w nią nie graliście), to 2024 rok może będzie właśnie tym idealnym momentem?
Steam oferuje rzecz jasna mnóstwo innych ciekawych gier, za które nie trzeba płacić ani złotówki. Nie można również zapominać o wszelkiego rodzaju demach czy MMO, także najczęściej darmowych. To co, w którą produkcję z powyższej listy planujecie ograć w najbliższej przyszłości?
Źródło: Steam, wł. / Zdjęcie otwierające: Steam