288 użytkowników Darknetu aresztowanych. Europol i FBI nie miały litości

Maksym SłomskiSkomentuj
288 użytkowników Darknetu aresztowanych. Europol i FBI nie miały litości
Handel w Dark Webie kwitnie. W „ciemnej” części Internetu kupić można dosłownie wszystko, a przestępcy zarabiają na swojej działalności majątek. Mylą się jednak ci, którym wydaje się, że są bezkarni, a organy ścigania nie monitorują działań prowadzonych poprzez Darknet. W ramach najnowszej, międzynarodowej akcji o kryptonimie SpecTor aresztowano 288 osób, przejmując przy tym 850 kilogramów narkotyków i 117 sztuk broni palnej.

Nie przegap: Co najlepiej sprzedaje się w Dark Webie? Poznaliśmy listę bestsellerów

Europol zatrzymał przestępców z dark webu

Akcja służb o kryptonimie SpecTor, przeprowadzona jednocześnie na wielu kontynentach w celu zatrzymania handlarzy narkotykami w dark webie, doprowadziła do aresztowania 288 podejrzanych powiązanych z giełdą Monopoly Market. Wcześniej, w 2021 roku, niemiecka policja przechwyciła część sprzętu wykorzystywanego do zarządzania jego infrastrukturą.

W ramach SpecTor odzyskano ponad 50 milionów euro (ok. 228,6 miliona złotych) w gotówce i kryptowalutach, poinformowali przedstawiciele koordynującego działaniami Europolu. W akcji brali udział policjanci i specjalne jednostki z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Brazylii.

„Nasza koalicja organów ścigania na trzech kontynentach dowodzi, że wszyscy radzimy sobie lepiej, kiedy pracujemy razem” – powiedziała w oświadczeniu dyrektor wykonawcza Europolu, Catherine De Bolle. „Ta operacja wysyła mocne przesłanie do przestępców aktywnych w ciemnej sieci: międzynarodowe organy ścigania mają środki i możliwości, aby was zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności za wasze nielegalne działania. Nie ukryjecie się nigdzie”.

Najwięcej osób zatrzymano w Stanach Zjednoczonych – 153, Wielkiej Brytanii – 55, Niemczech – 52 i Holandii – 10. W Brazylii aresztowano jedną osobę.

To kolejna seria zatrzymań

Operacja SpecTor jest następstwem likwidacji w zeszłym miesiącu największej na świecie giełdy internetowej, na której handlowano skradzionymi hasłami oraz danymi osobowymi. Co ciekawe, działała ona w powszechnie dostępnej części Internetu. W 2022 roku zamknięto z kolei największe targowisko dark webu, Hydra Market.

Według zapowiedzi FBI i Europolu, kolejne akcje wymierzone w przestępców działających w sieci prowadzone mają być na bieżąco i dotyczyć nawet pojedynczych handlarzy, czerpiących zyski z łamania prawa.

„Nasza wiadomość dla przestępców w ciemnej sieci jest następująca: możesz próbować ukrywać się w najdalszych zakątkach internetu, ale Departament Sprawiedliwości cię znajdzie i pociągnie do odpowiedzialności za twoje czyny” – powiedział prokurator generalny USA Merrick Garland.

Źródło: AP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.