4 ekstremalne zastosowania SSD, o których nie miałeś pojęcia

Wojciech OnyśkówSkomentuj
4 ekstremalne zastosowania SSD, o których nie miałeś pojęcia
{reklama-artykul}
Dyski SSD to obecnie podstawa szybkiego komputera, który ma działać stosunkowo płynnie. Nośniki tego typu przyspieszają wykonywanie operacji na plikach, wpływają na czas uruchamiania systemu i aplikacji.

Warto jednak pamiętać, że technologia dysków SSD musiała przejść długą drogę, by znaleźć się w obecnym miejscu. Początkowo nośniki były projektowane z myślą o innych zastosowaniach. Oto one.

Wojsko

Choć dyski przypominające swoim działaniem SSD powstały już w czasach komputerów opartych o lampy elektronowe, technologia ta była zbyt droga, by znaleźć dla niej sensowne zastosowanie. Dopiero w latach 90. poprzedniego wieku nośniki SSD zostały docenione przez wojsko.

Stało się tak głównie ze względu na wysoką odporność na wstrząsy i upadki. Oferowały przy tym znacznie większą szybkość operacji na plikach i zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.

W militarnych SSD stosowane są skomplikowane technologie szyfrujące i mechanizmy szybkiego usuwania danych. Przykładowo 512 GB danych można bezpowrotnie skasować w niespełna 15 sekund.

Lotnictwo

Nośniki półprzewodnikowe są także wykorzystywane w lotnictwie, a konkretniej – do rejestracji zapisów tzw. czarnych skrzynek. Już w 1987 roku polska firma TTM skonstruowała pierwsze na świecie urządzenie SSQAR (Solid State QAR), czyli rejestrator szybkiego dostępu.

Obecnie są one montowane wraz z czarnymi skrzynkami, umożliwiając o wiele szybszy dostęp do danych np. za pomocą sieci GSM, łączności USB czy kart pamięci. Informacje mogą być z nich odczytane nie tylko podczas katastrofy, lecz w dowolnym momencie np. w celu poprawy bezpieczeństwa i parametrów lotu.

Czarna skrzynkaTypowa czarna skrzynka niekoniecznie musi być czarna

Superkomputery

Dyski SSD są także obecne w superkomputerach. Pomysł wykorzystania tych nośników pojawił się już w latach 80. Zastosowano je w urządzeniach firmy IBM. Cena spowodowała jednak, że przestano z nich korzystać.

Do projektu powrócono dopiero w 2012 roku. W centrum komputerowym Uniwersytetu Kalifornijskiego pojawił się superkomputer Gordon, wyposażony w unikalny system pamięci masowej. Składa się on z 1024 nośników SSD o łącznej pojemności 300 TB. Teoretyczna moc komputera to 280 teraflopów.

Superkomputer GordonSuperkomputer Gordon

Magazyny danych

Dyski SSD są powoli wykorzystywane także w serwerowniach i magazynach danych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie oprócz dużej pojemności liczy się także szybki dostęp do plików. Idealną propozycją dla tego zastosowania jest dysk SSD od Samsunga, o pojemności przekraczającej 15 TB.

Został on wyposażony w szybki interfejs Serial Attached SCSI (SAS) 12 Gb/s oraz w 16 GB pamięci podręcznej DRAM, pełniącej rolę bufora. Dane można przesyłać z prędkością 1200 MB/s. Koszt takiego nośnika wynosi aż 10 tys. dolarów.

Źródło: Plextor

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.