Acer Chromebook 315. Rozsądne cenowo urządzenie, które ma sens

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Acer Chromebook 315. Rozsądne cenowo urządzenie, które ma sens
Lokowanie produktu: Acer

Acer Chromebook 315 o oznaczeniu modelowym CB315-3H to jeden z najbardziej rozsądnych cenowo laptopów z ekranem o przekątnej 15,6 cala, jakie można kupić dziś w sklepach. Kosztuje mniej niż 2000 zł i jawi się jako interesująca propozycja notebooka taniego, który powinien nadawać się do nauki i podstawowych zastosowań multimedialnych. Niektórych potencjalnych kupujących może przestraszyć to, że nie działa pod kontrolą systemu Windows, a… ChromeOS. Zupełnie niesłusznie, bowiem to, co dla niektórych może wydawać się wadą, w tym segmencie cenowym jest sporą zaletą. Jak wypada Acer Chromebook 315? Sprawdziłem to.

Budowa i jakość wykonania

Acer Chromebook 315 po wyjęciu z obudowy nie wyróżnia się, ma prosty design. Srebrna obudowa wykonana z tworzywa sztucznego nadaje mu lekkości. Urządzenie ma masę ok. 1,6 kg, co jest przyzwoitym wynikiem jak na niedrogi laptop z matrycą o przekątnej 15,6 cala. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie, a pokrywa wyświetlacza nie zbiera zabrudzeń.

Acer Chromebook 315

Acer Chromebook 315 / foto. instalki.pl

Tym, co zwraca uwagę, jest całkiem ładny ekran. Acer pomimo niskiej ceny urządzenia zastosował tutaj matrycę typu IPS o ładnie nasyconych kolorach i dobrych kątach widzenia. Prezentuje ona obraz o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Matowe wykończenie poprawia czytelność w sytuacji, gdy pada na nią światło. Poziom jasności ekranu określiłbym mianem zadowalającego. W tej cenie nie spodziewałem się niczego więcej. Nad ekranem znajduje się obiektyw kamery internetowej. Jakość obrazu? Naprawdę dobra!

Warto zaznaczyć, że urządzenie da się otworzyć jedną ręką, a zawias pracuje z odpowiednim oporem. To dobrze, bo pokrywa nie będzie się samodzielnie zamykać na przykład wtedy, gdy użytkownik postanowi skorzystać z urządzenia podczas podróży autem.

Acer Chromebook 315

Acer Chromebook 315 / foto. acer.com

W Acer Chromebook 315 nie brakuje portów. Na lewej krawędzi obudowy widnieje portu USB-A, tuż obok znalazło się pełniące przy okazji funkcję ładującą port USB-C, a w ich asyście usytuowano złącze blokady Kensingtona. Nie zabrakło wyjścia audio, co spodoba się użytkownikom przewodowych słuchawek oraz głośników. Obecne w laptopie głośniki stereo grają dość cicho, ale jakość dźwięku jest satysfakcjonująca.

Acer Chromebook 315 pozytywnie zaskakuje pełnowymiarową klawiaturą. Punkt aktywacji nie jest specjalnie mocno akcentowany, ale w tym segmencie cenowym wypada po prostu dobre. Odstępy pomiędzy klawiszami są dość duże, co ułatwia szybkie pisanie – to ważne dla uczniów oraz osób, które zechcą wykorzystać ten model w codziennej pracy. Szkoda, że klawiatura nie jest podświetlana. Na pocieszenie: znalazły się na niej klawisze funkcyjne, umożliwiające chociażby szybką zmianę głośności dźwięku.

 Acer Chromebook 315

Acer Chromebook 315 / foto. acer.com

Układ klawiszy jest charakterystyczny dla Chromebooków i na przykład w miejscu przycisku Caps Lock znajduje się dedykowany klawisz wyszukiwania zwany „Everything button”. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w ustawieniach urządzenia podmienić funkcję na znaną z laptopów z systemem Windows.

Usytuowany asymetrycznie, nieco z lewej strony touchpad jest duży, ale nie zbyt duży. Płytka dotykowa z tworzywa pracuje cicho. Podobnież klikają zintegrowane z nią przyciski – aktywacja jest świetnie zaznaczona. Całościowo element ten wypada bardzo dobrze, choć i tak wolę korzystać z myszki.

ChromeOS

Czym zatem jest ChromeOS? W telegraficznym skrócie: to ultralekki system od Google, wprost stworzony dla niedrogich laptopów. Jest szalenie lekki, uruchamia się i wyłącza błyskawicznie (czas startu zależy od specyfikacji urządzenia) i przypomina odrobinę Androida. Można na nim instalować aplikacje z Google Play Store i Chrome Web Store oraz gry i aplikacje znane ze smartfonów i tabletów z Androidem. Na tym sprzęcie nie zainstalujecie narzędzi w formacie znanym z systemów Windows, ale nie znaczy to wcale, że nie ma tu wielu spośród znanych i lubianych apek. Wręcz przeciwnie.

Martwisz się o kompatybilność? Bez obaw. Chromebooki współpracują z pakietem Microsoft® Office takimi jak Word, Excel® lub PowerPoint®, możesz je w łatwy sposób znaleźć w sieci. To samo dotyczy Dokumentów, Arkuszy oraz Prezentacji Google. Chromebooki są dobrze wyposażone, sprawią, że będziesz jeszcze bardziej produktywny i lepiej wykonasz swoją pracę (dodatkowe funkcjonalności dostępne są w subskrypcji Microsoft 365). Microsoft, Excel i PowerPoint są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation).

Na szczęście praca w trybie offline jest możliwa, a synchronizacja danych odbywa się po ponownym połączeniu z siecią (pobieraj treści, by mieć później do nich dostęp offline). To doskonała wiadomość dla wszystkich osób wykorzystujących Google Workspace.

Godną uwagi unikalną funkcję tego, jak i innych Chromebooków jest automatyczne uruchamianie każdej strony internetowej i aplikacji w ograniczonym środowisku nazywanym „piaskownicą”. ChromeOS oddziela różne programy na Chromebooku za pomocą piaskownicy (Sandbox). Więc nawet jeśli jedna część zostanie zainfekowana, reszta pozostanie bezpieczna.

Myślę, że każdy początkujący użytkownik szybko się odnajdzie w ChromeOS. W mojej rodzinie są dwie osoby w podeszłym wieku korzystające z Chromebooków i… są zadowolone. Choć trzeba zaznaczyć, że to urządzenie sprawdzi się również wśród młodych osób – w szkołach (podczas uzyskiwania dostępu do usług Google dzieci powinny korzystać z nadzorowanego konta Google Google Workspace for Education lub Family Link), na studiach, czy nawet w codziennej pracy!

Wydajność i czas działania na baterii

Acer Chromebook 315 wykorzystywał dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N4020, 8 GB pamięci LPDDR4 i zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics 600. Na dokładkę, użytkownikom serwuje się 128 GB pamięci w standardzie eMMC. Szkoda, że nie jest to pamięć w formacie SSD M.2 PCIe. Mało? Warto wiedzieć, że każdy, kto zdecyduje się na zakup Chromebooka otrzyma bezpłatnie 100 GB przestrzeni na pliki w chmurze Google One na 12 miesięcy. Niech specka laptopa Was jednak nie zwiedzie.

Acer Chromebook 315 działa zupełnie przyzwoicie za sprawą specyfiki i lekkości ChromeOS. Nie jest to oczywiście kombajn do renderowania zdjęć i filmów, ale za sprawą technologii cloud gamingu i aplikacji takich jak NVIDIA GeForce NOW da się na nim grać w najnowsze gry AAA. Wystarczy dysponować odpowiednio szybkim łączem internetowym. Tylko tyle i aż tyle. Każdy kupujący Chromebooka będzie mógł z resztą przekonać się co do powyższych słów dzięki bezpłatnej 3-miesięcznej subskrypcji usługi NVIDIA GeForce NOW w najlepszej wersji.

Acer Chromebook 315

Acer Chromebook 315 / foto. acer.com

Niemałym atutem Chromebooka marki Acer jest oferowany przez niego czas działania na baterii o pojemności 41 Wh. Według zapewnień producenta może przepracować nawet 12 godzin bez konieczności sięgania po ładowarkę i… niemalże udało mi się osiągnąć taki wynik (praca urządzenia na baterii zależy od specyfikacji Chromebooka). 12 godzin – moim zdaniem to rewelacyjny rezultat. Ten finalnie będzie oczywiście uzależniony od tego, w jaki sposób korzystacie z urządzenia. Zasadniczo najłatwiej go osiągnąć zmniejszając jasność ekranu i oglądając filmy bez połączenia z siecią lub wykonując typowe prace biurowe.

Czas ładowania baterii do pełna? 2 godziny.

Podsumowanie

Chromebooki mogą być laptopami dla każdego. W prawdzie nie zainstalujemy wszystkich gier, jakie możeby pobrać na Windows, ale biblioteka gier jest spora – zarówno, jeśli chodzi o Sklep Play, jak i wspomniane wcześniej NVIDIA GeForce NOW. Acer Chromebook 315 z pewnością spełni wymagania absolutnej większości osób szukających niedrogiego, czy wręcz: taniego laptopa multimedialnego. ChromeOS to system, który szybko opanuje nawet początkujący użytkownik. Acer Chromebook 315 spisuje się dobrze jako laptop do nauki, pracy lub laptop multimedialny – także do gamingu, o ile ktoś gra w chmurze. Ekran IPS? Przyzwoity. Działanie OS-u? Płynne. Każdy bez wyjątku powinien docenić oferowany przez ten sprzęt czas pracy na baterii i odpowiednią kulturę pracy.

Acer Chromebook 315 jest warty swojej ceny, choć nie jest to urządzenie dla każdego bez wyjątku.

Dowiedz się więcej na temat Chromebooków od Acer odwiedzając tę stronę.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.