Akasa Turing QLX. Intel NUC Compute Element jak z KFConsole z bezgłośnym chłodzeniem

Jan DomańskiSkomentuj
Akasa Turing QLX. Intel NUC Compute Element jak z KFConsole z bezgłośnym chłodzeniem

{reklama-artykul}Jeśli zależy nam na ciszy i nie potrzebujemy wyjątkowo wydajnych komponentów, to na rynku znajdziemy chłodzenia do procesorów bez ruchomych części, tak samo jak pasywnie chłodzone karty graficznie czy nawet zasilacze bez wiatraków. Przy własnoręcznie składnym osobno z każdej części komputerze, to nie problem, chociaż elementy chłodzenia oparte na samych radiatorach będą spore z racji eliminacji wentylatorów. Jednak schody zaczynają się, kiedy chcemy mieć komputer na modułowej linii Intel NUC Compute Element.

Pasywne chłodzenie nawet w ośmiordzeniowym i9

Tak, jeśli pamiętacie konsolę (a właściwie niewielki gamingowy PC) od firmy związanej z fast foodowymi kurczakami, to także w niej użyte jest to samo rozwiązanie Intela. KFC KFConsole również działa w oparciu o Intel NUC Compute Element. Nie czekając na KFC i partnerów, możemy zbudować podobny komputer samemu, oczywiście na bazie gotowych modułów i obudów zgodnych z wymienionym systemem. Do tej pory można było używać jedynie aktywnego chłodzenia, ale Akasa ze swoją obudową Akasa Turing QLX pozwala wyzbyć się wiatraków.

Akasa Turing QLXSystem chłodzenia obudowy bezpośredni odprowadza ciepło z elementów Intel NUC Compute Element / foto. Akasa

Według producenta, obudowa pozwala na efektywne odprowadzanie ciepła z takich modułów jak BXNUC9i9QNB (Intel Core i9-9980HK), BXNUC9i7QNB (Intel Core i7-9750H), BXNUC9i5QNB (Intel Core i5-9300H), BKNUC9VXQNB (Intel Xeon E-2286M) i BKNUC9V7QNB (Intel Core i7-9850H). Mamy więc do dyspozycji naprawdę mocne jednostki jak na tę klasę o nawet ośmiu rdzeniach. Znajdujący się na liście kompatybilności i9-9980HK ma 8 rdzeni i 16 wątków, bazowe taktowanie 2,4 GHz, a w turbo do 5,0 GHz, podobnie jak Xeon E-2286M.

Całkowita cisza w Intel NUC Compute Element, ale bez dołożenia mocnej grafiki


W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że to wcale nie eliminuje dźwięków i wiatraczka umieszczonego na karcie rozszerzeń Intel NUC Compute Element zawierającej procesor. Nic bardziej mylnego. Z tego co widać po zdjęciach, oryginalne chłodzenie elementu trzeba odkręcić i wtedy po odpowiednim zamontowaniu w Akasa Turing QLX, newralgiczne komponenty dotykają do systemu chłodzenia wmontowanego w bok obudowy. Energię przewodzą ciepłowody do ożebrowanej części obudowy. Całość skrzynki dla lepszego efektu jest cała wykonana z metalu, aby lepiej rozpraszać ciepło.

Akasa Turing QLXZalecenia w kwestii opcjonalnej grafiki nakłaniają do montażu pasywnie chłodzonych modeli / foto. Akasa

Jest tylko pewien mankament, który eliminuje stworzenie podobnie mocnego w grach zestawu, co KFConsole. Jeśli chcemy użyć dodatkowej karty graficznej na PCI-Express, to Akasa zaleca wyłącznie modele pasywne lub o niskim poborze energii. Mocniejsze grafiki mogą odnotować zbyt wysoką temperaturę w tej niespełna siedmiolitrowej obudowie (jej wymiary, to 212 x 150 x 220 mm). Swoją drogą, czy wam też nazwa marki Akasa trochę kojarzy się z jedną z głównych korporacji z Cyberpunka 2077? Może jakiś moder wpadnie na pomysł, aby stworzyć customowy gamingowy komputer z wymagającą niezbyt mocnego chłodzenia grafiką w obudowie Akasa Turing QLX. Projekt polskiego wzorowanego na grze Cyberpunk 2077 komputera Powercore opisywaliśmy kilka miesięcy temu.

Zobacz również:
Intel Core 12 gen wypatrzony. Dane z Geekbench potwierdzają nietypową budowę

Źródło i foto: Akasa

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.