Jak M1 Ultra wypada na tle konstrukcji od Intela i AMD? Okazuje się, że naprawdę nieźle.
Apple M1 Ultra kontra Intel i AMD
Apple M1 Ultra, to nic innego, jak dwa procesory M1 Max połączone ze sobą za pomocą (nazwanej przez amerykańską firmę) technologii UltraFusion. Teoretycznie powinno to oznaczać, że M1 Ultra zapewnia dwukrotnie lepszą wydajność od pojedynczego czipu M1 Max.
fot. Apple
W teście GeekBench, Apple M1 Ultra uzyskał 1793 punkty w teście pojedynczego rdzenia oraz 24055 punktów w teście wielordzeniowym. Jak te liczby wypadają na tle konkurencji?
Apple M1 Ultra można porównać do procesora Intel Core i9-12900K, który jest obecnie najmocniejszą jednostką z serii Alder Lake. M1 Ultra pozostaje w tyle w kontekście wydajności jednego rdzenia, ale w zadaniach wielowątkowych wyprzedza wspomniany układ Intela o prawie 20 proc.
Kolejne porównanie wydajności objęło układ AMD Ryzen Threadripper 3970X wyposażonego w 32 rdzenie. W teście jednego rdzenia, M1 Ultra wygrał z tym układem o 39 proc. W teście wielordzeniowym, to AMD jest górą – układ Amerykanów jest o 7 proc. mocniejszy. Warto pamiętać jednak, że Ryzen Threadripper 3970X “zjada” aż 280 watów energii. W tym kontekście M1 Ultra od Apple wypada znacznie lepiej.
Czytaj też: Oto Apple Mac Studio. Mały komputer za nawet 40 799 złotych
Benchmarki porównujące układ Apple M1 Ultra do poprzednich procesorów tego producenta bazującego na architekturze ARM pokazują jedno – o ile w przypadku operacji pojedynczego rdzenia sam procesor będzie radził sobie podobnie, tak w zadaniach wielowątkowych tworzy kosmiczną przewagę.
Ten układ zapowiada się naprawdę ciekawie.
Źródło: WCCFTech / fot. Apple