Jeżeli uważacie, że na rynku kart graficznych nie dzieją się ostatnio żadne ekscytujące rzeczy, mam zamiar wyprowadzić Was z błędu. W tym roku firma ASUS robi naprawdę wiele, aby skupić uwagę na swoich pomysłach związanych z tymi właśnie urządzeniami. Najpierw producent pokazał koncept karty GeForce RTX 4070 Megalodon bez złącza zasilania. Teraz doszły do nas słuchy, że ASUS przygotowuje kartę graficzną z gniazdem na dysk SSD. Uważasz, że to bez sensu? Zupełnie niesłusznie.
Karta graficzna ze złączem na dysk SSD
Asus zademonstrował prototypową kartę graficzną GeForce RTX 4060 Ti wyposażoną w gniazdo SSD M.2 2280. Złącze umieszczono na odwrocie niewielkiej konstrukcji w miejscu, gdzie oddawane przez SSD ciepło najwyraźniej nie wpływa negatywnie na działanie GPU. Asus podobno opracował, jak przydzielić niektóre nieużywane linie PCIe do obsługi tego rodzaju nośników danych.
Co ciekawe, przemyślana konstrukcja złącza ma umożliwiać chłodzenie dysku SSD układem zastosowanym na karcie graficznej. Prezentacja opublikowana na platformie bilibili zdradza, że radiator układu graficznego był w stanie obniżyć temperaturę pracy dysku SSD o 10 stopni Celsjusza. Temperaturę wyższą odnotowano, gdy nośnik był wpięty w gniazdo na płycie głównej bez radiatora.
Internauci zastanawiają się, czy dysk SSD M.2 nie będzie korzystał z linii PCIe karty graficznej, co może wpłynąć negatywnie na jej wydajność. NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti dysponuje tylko 8 liniami PCIe. Do wartości większej niż PCIe x8 potrzebny byłby dodatkowy kontroler na tej karcie.
Dlaczego pomysł marki ASUS jest dobry?
NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti nie jest oczywiście szalenie wydajną kartą, ale szalenie kompaktową i energooszczędną jak na jej moc obliczeniową. Po to niewielkie GPU ochoczo sięgają osoby składające komputery w obudowach mini ITX. Płyty główne wykonane w tym standardzie przeważnie mają jedynie jedno gniazdo na dysk SSD M.2. Kolejne stosowane w karcie graficznej byłoby zbawienne.
Nie wiemy kiedy i w jakich regionach świata zadebiutuje karta, ale wydaje się, że początkowo pojawi się tylko w Azji.
Źródło: VideoCardz