Szeroka gama barw i szybka matryca o dużej rozdzielczości nie tylko dla graczy
Mimo wymiarów pasujących bardziej do 15-calowych konstrukcji, koncern zdołał umieścić w laptopie ASUS ROG Zephyrus M16 ekran o przekątnej 16 cali i panoramicznych proporcjach 16:10 (nieco bardziej „kwadratowych” niż typowa panorama 16:9). A to zasługa ultrasmukłej obudowy ze stosunkiem wielkości ekranu do jej powierzchni na poziomie aż 94 proc. Innym atutem wyświetlacza jest jego wysoka rozdzielczość WQHD, odświeżanie na poziomie 165 Hz i czas reakcji 3 ms, a także zgodność z Adaptive-Sync.
Nie zaniedbano też kwestii barw. ASUS zapewnia kolory z walidacją Pantone i pełnym 100 proc. pokryciem kinowej przestrzeni barw DCI-P3, a także obsługą Dolby Vision. Jak na tak mocne urządzenie nie jest duży. 19,9 mm grubości i waga 1,9 kg. Jego bateria 90 Wh zapewnia do 10 godzin oglądania wideo, a szybkie ładowanie napełni akumulator do 50 proc. w 30 minut. Można go też zaopatrywać w energię poprzez USB-C, choć do mocniejszych obciążeń lepiej skorzystać z pełnowymiarowego dedykowanego zasilacza. W innym wypadku urządzenie nie będzie dostatecznie szybko pobierać energii.
Wysoka wydajność z ośmiordzeniowym Intel i9 oraz GeForce RTX 3070
Bardzo ważnym aspektem w gamingowym sprzęcie jest oczywiście wydajność. Tą zapewniają procesory Intel Core 11 generacji, w tym ośmiordzeniowy i dwunastowątkowy Intel Core i9-11900H (10 nm SuperFin, maksymalne taktowanie w turbo do 4,9 GHz). Do pary znajdziemy w nim mobilne karty graficzne z rodziny Nvidia GeForce RTX 3000, aż do RTX 3070 (80 W i taktowanie do 1390 MHz, ale z Dynamic Boost zapewniającym dodatkowe 20 W kosztem procesora). To wszystko wspiera RAM w maksymalnej konfiguracji do 48 GB DDR4-3200 i dysk SSD PCI-Express 4.0 z pojemnością do 2 TB. Jest też drugie gniazdo na kolejny nośnik SSD.
Tak mocne podzespoły pracują przy lepszym niż standardowe chłodzeniu. ASUS korzysta z pasty termoprzewodzącej w postaci ciekłego metalu potrafiącej zbić temperatury nawet o 10 stopni w stosunku do tradycyjnej pasty. Wyposażone w gęste ożebrowanie radiatory są omiatane powietrzem dzięki dwóm wentylatorom Arc Flow. Ich specjalna konstrukcja zmniejsza wibracje i umożliwia większy przepływ powietrza przy cichszej pracy. Ale do 50 stopni Celsjusza i tak będzie bezgłośnie z racji trybu półpasywnego (brak obrotów przy nie tak ciepłych komponentach).
Zaawansowany system audio i kamera zgodna z Windows Hello
Mimo niewielkiej ramki ASUS wyposażył model ROG Zephyrus M16 w kamerę internetową. W dodatku z technologiami 2DNR i 3DNR korygującymi szum, gorsze oświetlenie i polepszającymi widok poruszających się obiektów. Moduł jest też zgodny z funkcją Windows Hello, więc można się zalogować kamerką. Ewentualnie dzięki czytnikowi odcisków palców. Warto też wspomnieć o zestawie wyposażonych w odszumianie mikrofonów 3D o kilku scenariuszach pracy (kierunkowy, dookólny, stereo). Za to sześciogłośnikowy system (także z osobnymi niskotonowymi głośnikami) zgodny z Dolby Atmos sprawdzi się świetnie w grach czy filmach.
ASUS ROG Zephyrus M16 ma port Thunderbolt 4 zgodny z USB-C i podłączaniem ekranów (dwa 4K 60 Hz lub jeden nawet do 8K), oddzielne gniazdo USB-C, parę tradycyjnych konektorów USB-A, czytnik kart microSD czy też gniazdo przewodowej sieci Ethernet. Oczywiście nie zapomniano o Bluetooth i szybkim WiFi 6 ax. „Układ klawiatury typu Stealth jest dobrze znany z modeli stacjonarnych, a hałas podczas pisania nie przekracza 30 dB, dzięki czemu użytkownicy mogą pracować i oddawać się rozrywce, nie przeszkadzając nikomu w pobliżu. ROG zwiększył rozmiar touchpada o 20 proc. w porównaniu z poprzednią generacją.„
Zobacz również: Ogrom nowych produktów ADATA i XPG. DDR5, SSD PCIe 4.0, gamingowe laptopy i inne
Źródło i foto: ASUS