ASUS Z590 ROG Maximus III – najlepsze ASUSy dla Intel Core 11 gen
ROG MAXIMUS XIII EXTREME GLICIAL
ROG MAXIMUS XIII HERO pic.twitter.com/RE94xpLMb2— (@harukaze5719) January 10, 2021
Dla entuzjastów komputerów korzystających z chłodzenia wodnego, najciekawszy wydaje się ASUS ROG Maximus III Extreme Glacial. Sporą część konstrukcji zakrywa blok zdający się mieć za zadanie chłodzenie procesora i sekcji zasilania. Kolejna przylegająca osłona skrywa chipset i dwa gniazda M.2, które będą zgodne z PCI-Express 4.0. Na płycie jest też sporo przełączników i przycisków. Edycja z dopiskiem Hero nie ma już specjalnego podłączenia do układów chłodzenia wodnego, ale zarówno chipset, sloty M.2 czy sekcja zasilania, mają spore radiatory. W dodatku mamy o jedno więcej gniazdo PCI-Express. Obie pozycje mogą się też pochwalić dwuznakowymi ekranami kodów błędów i zasilaniem EATX12V 8+8 pin.
Z590-A i TUF Z590-Plus WiFi – bardzo wysoka, choć nie najwyższa półka
Wciąż bardzo mocne, ale jednak pozycjonowane nieco niżej modele, to Z590-A i TUF Z590-Plus WiFi. ASUS Z590-A zdaje się bardzo podobny do Z590 ROG Maximus III Hero, ale poza innym kolorem, widać pozbycie się kilku elementów. Brak ekranu kodów błędów czy zasilania 8+8 (zamiast tego jest 8+4). Obie te kwestie pokrywają się z TUF. Jednak Z590-A jako jedyny omawiany model nie ma wbudowanego WiFi. A przynajmniej tylko w przypadku tej płyty nie widać wystających konektorów do zewnętrznych anten łączności bezprzewodowej.
ASUS Z590-A i ASUS TUF Z590-Plus WiFi / foto. videocardz
Ostatni ASUS TUF Z590-Plus WiFi zdaje się mieć najmniej rozbudowaną sekcję zasilania (co nie znaczy, że jest kiepska, po prostu pozostałe propozycje powinny dostać jeszcze mocniejsze). Z wizualnych zabiegów można wyróżnić nietypowy kształt PCB. Prawy dolny róg jest ścięty pod kątem 45 stopni, a nieco wyżej także dostrzegamy specjalnie usunięty fragment PCB.
Zobacz również: ADATA szykuje piekielnie szybkie pamięci DDR5 z Gigabyte i MSI
Źródło i foto: videocardz / Foto tytułowe: Instalki