Jeszcze kilka lat temu HTC miało coś do powędzenia na rynku smartfonów i tabletów, a potwierdzeniem tego niech będą urządzenia sygnowane logo Nexus, które powstawały przy współpracy z wyszukiwarkowym gigantem Google. Przypomnę, że niewiele firm dostąpiło zaszczytu wyprodukowania jednocześnie kilku smartfonów i tabletu z linii Nexus. Mało tego, HTC było przecież pierwszą firmą, która wyprodukowała dla Google smartfon z linii Nexus (Nexus One), a także pierwszym producentem, który wprowadził do sprzedaży smartfon z Androidem – HTC Dream.
Historia tej marki jest jednak o wiele dłuższa i sięga czasów urządzeń typu PDA z Windowsem na pokazie. Na tym polu również pokazali się z bardzo dobrej strony, wprowadzając do oferty przeróżne urządzenia o czasem dość nietypowym, aczkolwiek zapadającym w pamięć designie. Przykładem niech będzie tutaj HTC Diamond. A wiecznie żywy HD 2 pracujący na Windowsie i Androidzie jednocześnie (oficjalnie zadebiutował z MS Windows Mobile 6.5 Pro)? To też przecież smartfon od HTC.
Źródło: HTC
Łezka zatem w oku się kręci, gdy widzę, co teraz wycenia ta legendarna marka, a ich najnowszy tablet tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że rynek mobilny powinni sobie odpuścić całkowicie i skupić się na tym, co robią naprawdę dobrze.
HTC A101 nie ma zbyt wiele dobrego do zaoferowania
Tablet sprzedawany jako HTC A101 ma dość przestarzały wygląd z masywnymi czarnymi ramkami wokół 10,1-calowego wyświetlacza Full HD i aluminiowym tylnym panelem, w którym znajduje się wysepka dla aparatów.
HTC zdecydowało się zastosować układ SoC Unisoc Tiger T618, który współpracuje z 8-gigabajtową pamięcią RAM. Na dane zarezerwowano z kolei 128GB pamięci wbudowanej. Taki sam zestaw znaleźć można w kilku konkurencyjnych tabletach, między innymi w Teclast T40 Plus. Nie jest to złe połączenie, aczkolwiek z uwagi na obecność przestarzałego typu pamięci masowej (eMMC 5.1) nie macie co liczyć na płynne działanie.
Unisoc Tiger T618 został wytworzony w 12nm procesie litograficznym i składa się z 8-rdzeniowego procesora (2x [email protected] GHz i 6x [email protected] GHz), jak również układu graficznego ARM Mali-G52 MP2 850 MHz.
Źródło: HTC
Uzupełnieniem konfiguracji jest akumulator o pojemności 7000 mAh z obsługą ładowania 10 W, 16-megapikselowy aparat główny i 2-megapikselowy ultraszerokokątny sensor, umożliwiający robienie zdjęć w trybie portretowym. HTC dorzucił też trochę dodatkowych ustawień, które dodają obsługę trybu nocnego.
Tablet pracuje pod kontrolą systemu Google Android 11 od razu po wyjęciu z pudełka wraz z niestandardowym interfejsem HTC. Ale biorąc pod uwagę, że Android 13 jest bardzo blisko, decyzja o użyciu Androida 11 jest dość rozczarowująca.
Tablet HTC będzie początkowo dostępny w RPA. Informacje o cenach i dacie premiery nie zostały ujawnione i nie jest jasne, czy HTC A101 będzie dostępny na innych rynkach jeszcze w tym roku.
Źródło: HTC / fot. tyt. HTC