Baterie Apple z kobaltem wyłącznie z recyklingu. I to jest coś

Maksym SłomskiSkomentuj
Baterie Apple z kobaltem wyłącznie z recyklingu. I to jest coś
Bycie eko jest modne. Pamięta o tym oczywiście Apple, które dziś za pośrednictwem swojego biura prasowego pochwaliło się zapowiedzią realizacji ważnego postanowienia. Wszystkie baterie zaprojektowane przez tę firmę od 2025 roku mają korzystać z kobaltu pochodzącego w 100 procentach z recyklingu. Ponadto, do tego samego roku magnesy w urządzeniach Apple będą w całości wykorzystywać pierwiastki ziem rzadkich pochodzące z recyklingu, a wszystkie zaprojektowane przez Apple płytki drukowane będą w 100 procentach wykonane z przetworzonej cyny i złoceń.

Ekologia w wydaniu Apple

W 2022 roku Apple znacznie rozszerzyło wykorzystanie kluczowych metali pochodzących z recyklingu i obecnie pozyskuje ponad dwie trzecie całego aluminium, prawie trzy czwarte wszystkich pierwiastków ziem rzadkich i ponad 95 procent wszystkich wolframu w produktach Apple z materiałów w 100 procentach pochodzących z recyklingu. Przybliża to Apple do celu, jakim jest wytwarzanie wszystkich produktów wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu i źródeł odnawialnych. Co więcej, Apple chce do 2030 roku wszystkie swoje produkty uczynić neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla.

„Każdego dnia Apple wprowadza innowacje, by tworzyć technologie wzbogacające życie ludzi i chronić planetę, która jest wspólnym dobrem nas wszystkich” – powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Od materiałów pochodzących z recyklingu w naszych produktach po czystą energię, która napędza nasze działania, nasza praca na rzecz środowiska jest integralną częścią wszystkiego, co robimy i co sobą reprezentujemy. Będziemy nadal przeć naprzód, wierząc, że świetna technologia powinna być dobra nie tylko dla użytkowników naszych produktów, ale i środowiska.”

apple baterie kobalt

Źródło: Apple

Apple wykorzystywało 45 procent pierwiastków ziem rzadkich pochodzących z recyklingu w 2021 roku. W 2022 roku było to już 73 procent.

Apple szacuje, że od 2019 roku z baterii przetwarzanych przez specjalnego robota Daisy odzyskano ponad 11 ton kobaltu. Następnie przywrócono je na rynek w nowych produktach. Daisy pomaga również odzyskiwać pierwiastki ziem rzadkich, które są w dużej mierze tracone w tradycyjnych procesach recyklingu elektroniki.

robot apple daisy
Robot Daisy. | Źródło: Apple

Apple do 2025 roku chce wyeliminować tworzywa sztuczne z opakowań produktowych. Rozwój możliwości produkcji alternatywnych włókien dla elementów opakowań, takich jak folie ekranowe, opakowania i piankowa amortyzacja, sprawił, że Apple jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego ambitnego celu. W zeszłym roku firma Apple opracowała niestandardową drukarkę, aby wprowadzić druk cyfrowy bezpośrednio na pudełkach iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Pro, eliminując potrzebę stosowania większości etykiet. Nowy lakier do nadruku, który można znaleźć w opakowaniach iPada Air, iPada Pro i Apple Watch Series 8, zastępuje polipropylenową laminację z tworzywa sztucznego, którą można było wcześniej znaleźć na pudełkach i elementach opakowań. Innowacja ta pomogła uniknąć produkcji ponad 1100 ton plastiku i ponad 2400 ton dwutlenku węgla. W skali globalnej to oczywiście niewiele, ale gdyby wszyscy producenci działali podobnie…

Kibicujemy.

Źródło: Apple

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.